Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Konkurs Językowy w Tarnobrzegu

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
W dwóch etapach Miejskiego Konkursu Językowego "Słowo się rzekło” w tarnobrzeskiej "Jedynce” udział wzięło 12 uczniów, wyłonionych w eliminacjach w swoich szkołach gimnazjalnych.
W dwóch etapach Miejskiego Konkursu Językowego "Słowo się rzekło” w tarnobrzeskiej "Jedynce” udział wzięło 12 uczniów, wyłonionych w eliminacjach w swoich szkołach gimnazjalnych. Grzegorz Lipiec
Sprawdzian wiedzy z języka polskiego oraz prezentacje krasomówcze - tak wyglądał Miejski Konkurs Językowy "Słowo się rzekło"

Grażyna Wianecka, dyrektor Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu:

Konkurs Językowy w Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu uświetnił wykład dr Janusza Wróblewskiego, językoznawcy z Kielc.

Konkurs Językowy w Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu uświetnił wykład dr Janusza Wróblewskiego, językoznawcy z Kielc.
Grzegorz Lipiec

Konkurs Językowy w Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu uświetnił wykład dr Janusza Wróblewskiego, językoznawcy z Kielc.

(fot. Grzegorz Lipiec)

Grażyna Wianecka, dyrektor Gimnazjum numer 1 w Tarnobrzegu:

- Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, postanowiliśmy zorganizować Miejski Konkurs Językowy "Słowo się rzekło". Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części ustnej każdy z uczniów prezentował swoje zdolności krasomówcze i opowiadał o Tarnobrzegu.

Po wtorkowym wielkim sprawdzianie ortograficznym, w środę w Tarnobrzegu odbył się Miejski Konkurs Językowy "Słowo się rzekło" podczas, którego gościem był językoznawca, dr Janusz Wróblewski.

Organizatorem konkursu było Gimnazjum numer 1, a do udziału zostali zaproszeni tylko najlepsi gimnazjaliści z naszego miasta. Sprawdzian został przeprowadzony z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

DWA ETAPY

Środowy konkurs w tarnobrzeskiej "Jedynce" poprzedziły eliminacje. W czterech gimnazjach wybrano najlepszych uczniów, którzy musieli podczas finału rozwiązać test sprawdzający wiedzę z języka polskiego, a także przedstawić swój krasomówczy talent, opowiadając o Tarnobrzegu.

- W konkursie udział bierze 12 uczniów. Zadania nie należały do łatwych. Było sporo ortografii oraz gramatyki - mówi Maria Pałkus, polonistka z Gimnazjum numer 1. - Jako, że we wtorek odbywało się Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży to musieliśmy przesunąć o jeden dzień nasze przedsięwzięcie.

POGADANKA

W przerwie pomiędzy konkursowymi etapami swój wykład na temat poprawnej polszczyzny wygłosił dr Janusz Wróblewski, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Cieszę się, że coraz częściej organizowane są przedsięwzięcia mające na celu walkę o poprawną polszczyznę. Kondycja języka polskiego nie jest zadowalająca, bo zarówno skróty myślowe, naleciałości języków obcych oraz wulgaryzmy, psują naszą mowę - opowiada dr Janusz Wróblewski. - Dbajmy o język polski i starajmy się mówić i pisać w prawidłowy sposób.

"Echo Dnia" sprawowało patronat medialny nad Miejskim Konkursem Językowym "Słowo się rzekło".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie