Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na posiarkowej zwałce w Dąbrowicy stanie wieża radarowa. Mieszkańcy są przeciwni

Klaudia Tajs [email protected]
Wieża radarowa o wysokości 35 metrów ma powstać na zwałce  na gminnej działce - pokazuje wiceburmistrz Marek Barszcz.
Wieża radarowa o wysokości 35 metrów ma powstać na zwałce na gminnej działce - pokazuje wiceburmistrz Marek Barszcz. Klaudia Tajs
Ośrodek radiolokacyjny ma zostać wybudowany na zwałce w Dąbrowicy, w gminie Baranów Sandomierski. Obiekt zamierza wybudować Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która wystąpiła już do władz gminy z wnioskiem o udostępnienie terenu, aby zbadać grunt pod planowaną inwestycje a także zbudować drogę dojazdową.

Mieszkańcy sąsiadujących ze zwałką miejscowości z obawą patrzą na planowaną inwestycję, lecz władze gminy uprzedzają ich pytania. - Jeżeli Rada Gminy w Baranowie negatywnie wypowie się w kwestii tej inwestycji, wieża radarowa i tak zostanie postawiona w ramach "specustawy", a negatywna opinia rady może odłożyć temat tylko na kilka miesięcy - tłumaczy Marek Barszcz, zastępca burmistrza Baranowa Sandomierskiego. -Z dokumentacji wynika, że radar i inne urządzenia nie będą narażały ludzi, fauny i flory na ponadnormatywne pola elektromagnetyczne wytwarzane przez anteny. Nie zakłóci także turystycznej wizji zagospodarowania posiarkowego zwałowiska, gdzie działa już wyciąg narciarski.

Jeden z trzech w Polsce

Ośrodek składający się z wieży o wysokości 35 metrów, na której zostanie zamontowana obrotowa antena radaru oraz antena radioliniowa, ma stanąć na gminnej działce, której powierzchnia wynosi trzy tysiące metrów kwadratowych.

Na działce stanie także agregat prądotwórczy z kontenerem energetycznym oraz kontener radiowy, w którym znajdą się urządzenia nadawczo odbiorcze. Urządzenie będzie zamknięte w obudowach ekranujących, co znacznie ograniczy emisję pola elektromagnetycznego z ich wnętrza. Ośrodek, według założeń, ma być obiektem bezobsługowym, nadzorowanym zdalnie z Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym w Warszawie. Podobne ośrodki mają powstać w dwóch innych miejscach, w kraju.

To raczej postanowione

Marek Barszcz, wiceburmistrz Baranowa tłumaczy, że temat miał swój początek jeszcze w 2014 roku, za poprzedniego samorządu. Tłumaczy także, że inwestycji nie da się zablokować, a jedyne co samorząd może zrobić na tym etapie to, poprosić sołtysów o organizację spotkań z udziałem mieszkańców, gdzie zostaną im przedstawione idee, założenia i zasady oddziaływania na najbliższe otoczenie ośrodka radiolokacyjnego. - W zasadzie pozostały nam konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na ten temat - mówi wiceburmistrz.

Mieszkańcy mówią - Nie!

O zamiarze budowy ośrodka radiolokacyjnego na zwałce, zostali już poinformowani mieszkańcy Chmielowa w gminie Nowa Dęba. Ich opinia w tej sprawie jest negatywna.

Wacław Smykla, przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Baranowie zapowiada, że w niedzielę, 12 kwietnia spotkanie w sprawie budowy ośrodka na zwałce odbędzie się w Dąbrowicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie