Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w bibliotece w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Fragment przedwiośnia czytają Grzegorz Męciński i Sebastian Czeczot
Fragment przedwiośnia czytają Grzegorz Męciński i Sebastian Czeczot Zdzisław Surowaniec
Kolejna edycja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę, 8 września. Tym razem czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli o godzinie 16 rozpoczęło się wspólnie czytanie.

Zainaugurowana przez parę prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Stalowej Woli, wydarzenie biblioteka przygotowywała wspólnie z Marią Bembenek, reżyserką teatru „Blagier”. Oprawę muzyczną zapewniła Nadsańska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Edwarda Horoszki. Była możliwość otrzymania pamiątkowej monety z tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Matryca do wybijania monety przygotowywana została przez Miejski Zakład Komunalny - Stalowowolską Strefę Gospodarczą.

Wśród lektorów byli między innymi radny i szef stalowowolskiego KRUS Grzegorz Męciński, radna i dyrektor szkoły „przy basenie” Agata Krzek, Paulina Miśko - dyrektor biura poselskiego Rafała Webera, przewodniczący rady Miejskiej Stanisław Sobieraj i polonistka Stanisława Bieńko-Stachyra, starosta Janusz Zarzeczny, przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres

Mieszkańcy mogą w holu biblioteki obejrzeć wystawę o Stefanie Żeromskim i różne wydania „Przedwiośnia” oraz 44 teksty Antologii Niepodległości, w której znalazły się wiersze, powieści, eseje z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne, piękny przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej. Kto przyjdzie z własnym egzemplarzem powieści Stefana Żeromskiego, może liczyć na wbicie do niego okolicznościowego stempla.
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” zorganizowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku i Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Czarnieckiego. Odbyło się 8 września o godzinie 12 w Parku Miejskim.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie