Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naucz się powiedzieć nie!

Joanna TARNOWSKA [email protected]
Podczas realizacji programu NOE uczniowie biorą udział w różnych scenkach sytuacyjnych.
Podczas realizacji programu NOE uczniowie biorą udział w różnych scenkach sytuacyjnych. Fot. Joanna Tarnowska
Czym jest choroba alkoholowa? Jak odmówić picia alkoholu w gronie znajomych? Na te i na wiele innych pytań od młodzieży odpowiada program edukacyjny działający właśnie w szkołach ponadgimnazjalnych "NOE" i "Korekta".

Zajęcia w ramach programu przeciwdziałania alkoholizmowi NOE odbywają się w Mielcu od ponad 13 lat. Bierze w nich udział młodzież wszystkich klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.

PICIE WCALE NIE JEST FAJNE

Blok zajęciowy obejmuje równe 3 godziny zegarowe. Jednorazowo bierze w nim udział 120 do 130 licealistów. Z tak liczną grupą młodzieży spotyka się terapeuta Leszek Piasecki, który m.in. opowiada młodzieży o przypadkach, z jakimi się przez lata pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu spotkał.

- Te zajęcia nie mogą być nudne. Wykorzystujemy podczas nich wszystkie znane nam środki dydaktyczne, żeby wstrząsnąć tymi młodymi ludźmi i pokazać im, że picie alkoholu wcale nie jest takie fajne - opowiada Leszek Piasecki, terapeuta i dyrektor Niepublicznego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień. - Podczas takich zajęć prezentujemy różne psychodramy. Przedstawiają one różne scenki z życia rodzinnego czy szkolnego. Dzięki temu wiedzą, jak powinni się zachować w sytuacji, kiedy ktoś częstuje ich alkoholem, albo co powinni zrobić kiedy mają do czynienia z pijaną osobą - tłumaczy Piasecki.

SPOTKANIE Z ALKOHOLIKIEM

W tych warsztatach bierze również udział alkoholik, który opowiada o swoim nałogu, jak trudno było z nim walczyć i jak nałóg wpłynął na jego życie rodzinne.

Jak tłumaczy Leszek Piasecki, choroba alkoholowa również dotyczy rodziny pijącego, dlatego też na zajęciach pojawia się żona alkoholika, która opowiada młodzieży o swoich przeżyciach związanych z życiem z alkoholikiem.

- Uczniowie często po takich zajęciach przychodzą do mnie i pytają, czy te opowieści są prawdziwe, czy zmyślone na potrzeby programu - mówi Joanna Pęcak, pedagog z V Liceum Ogólnokształcącego. - Pytają się, bo nie wierzą, że tak naprawdę może być, to jest dla nich coś w rodzaju terapii szokowej. Te zajęcia naprawdę wywierają na nich duże wrażenie, bo są autentyczne - dodaje.

"KOREKTA" DLA MATURZYSTÓW

Drugim programem, w jakim biorą udział uczniowie klas maturalnych jest program "Korekta". - Pierwotnie program Krzysztofa Wojcieskiego był stworzony dla wojska, teraz został zmodyfikowany na potrzeby szkolne. Te zajęcia prowadzone są w mniejszych grupach i robią jeszcze większe wrażenie na uczniach - mówi Piasecki - Z własnego doświadczenia wiem, że wśród uczniów szkół średnich może znajdzie się dwie, może trzy osoby, które nigdy nie piły alkoholu - dodaje.

Podczas zajęć "Korekty" uczniowie wypełniają anonimowo testy, sporządzają tzw. listę zysków i strat picia. Uczą się obliczać ile promili alkoholu we krwi będą mieli po wypiciu piwa, a ile po wypiciu wódki. Sami uczniowie po takich zajęciach przyznają, że więcej mogą stracić niż zyskać.

Oba programy mają być realizowane we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Mielcu do końca roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie