Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalna przepompownia gazu w Mielcu. Sprzedawał go jako... paliwo do samochodów (ZDJĘCIA)

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zlikwidowali w Mielcu nielegalną przepompownię gazu, gdzie istniało ryzyko wybuchu. Gaz z małych butli do użytku domowego miał być… paliwem do samochodów.

Przestępczy proceder przerwany został na jednej ze stacji paliw w Mielcu, gdzie za pomieszczeniami stacji, funkcjonariusze ujawnili nielegalną przepompownię gazu.

- Proceder polegał na zakupie gazu LPG w butlach do 11 kilogramów, który następnie trafił do nielegalnej przepompowni, gdzie zamontowane było specjalne urządzenie zwane ośmiorniczką. To rodzaj pompy, do której jednorazowo można podłączyć kilka butli z gazem. W ten sposób przepompowywano gaz do zbiornika, z którego trafiał do dalszej sprzedaży - informuje młodszy aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Na terenie stacji paliw funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi dokumentację finansowo-księgową, kasę fiskalną, urządzenie służące do przepompowywania gazu oraz elektroniczne nośniki informacji. Przeszukania pomieszczeń prowadzone były także w dwóch innych lokalizacjach, w których funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową.

Ze względów bezpieczeństwa na miejsce wezwana została także straż pożarna. Podczas działań pobrane zostały próbki towaru znajdującego się w butlach oraz z dystrybutora znajdującego się na stacji paliw.

Gaz LPG rozlewany do małych 11-kilogramowych butli, używany do celów gospodarczych jest tańszy, z uwagi na różnice w stawce podatku akcyzowego. Sprzedając go jako paliwo do samochodów, właściciel stacji zarabiał na różnicy w cenie.

- W tej sprawie wszczęte zostało postępowanie prowadzone przez Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu. Trwa szacowanie strat, na które naraził Skarb Państwa działający nieuczciwie podmiot – dodaje młodszy aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie, podlega karze grzywny albo karze do 2 lat pozbawienia wolności.

POLECAMY: ZAGADKI KRYMINALNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie