Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni pokazali swoje talenty w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Teatr wystawiony przez uczestników "Nadziei”.
Teatr wystawiony przez uczestników "Nadziei”. Zdzisław Surowaniec
Podopieczni dziewięciu ośrodków wzięli udział w X Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanym w piątek w Spółdzielczym Domu Kultury przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Szansa".

Tematem występów była miłość, szczęście, sens życia, wiara w Boga. Pokazywane były także humorystyczne scenki teatralne. Niepełnosprawni artyści, często mający problemy z poruszaniem się i wysławianiem, wymagający opieki, błysnęli klasą. Recytowali swoje wiersze, śpiewali przeboje, pokazywali współczesny taniec, prezentowali kolorowe inscenizacje. Udowodnili, że mają wspaniałe talenty.

Tytuły niektórych inscenizacji mówiły same za siebie. "Trędowaty, bo nie kochany" - to teatr Domu Pomocy Społecznej z Ireny, "Przebudzenie" - Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach, "Przesłanie pana Cogito" wyrecytowała z przejęciem Beata Kubik z warsztatów "Szansa", "Spór o szczęście" - wiedli aktorzy z warsztatów przy stowarzyszeniu "Nadzieja" w Stalowej Woli.

"Nie ma mocnych na Mariolę" zaprezentował zespół estradowy z Domu Pomocy w Bojanowie, "Jedyne co mam" - śpiewała Maria Wiącek z Gorzyc, disco polowe "Ona tańczy dla mnie" zaśpiewał Łukasz Szczepański, a to tylko niektórzy wykonawcy.

Członkowie Stowarzyszenia "Szansa" wymyślili taką imprezę jak Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Stalowowolskiego przed dziesięciu laty, żeby uczestnicy placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi mogli zaprezentować swój dorobek. - Wiedzieliśmy o tym, że w każdej z tych placówek tworzone są piękne prace, powstają dzieła, a tak naprawdę nikt ich nie oglądał w mieście i pomyśleliśmy, że dobrze by był, żeby twórcy, osoby niepełnosprawne zaangażowały się w tworzenie tych prac, mogli się pochwalić, zaprezentować, ale też placówki między sobą mogłyby zobaczyć kto czym się zajmuje i jakie prace wykonują, jakie mają techniki, w czym się specjalizują poszczególne placówki. Taki był początek. Myśleliśmy, że impreza będzie trwała rok, dwa, może dłużej. W tym roku jest to dziesiąta impreza- mówi Maria Kasprowicz, Prezes Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Szansa".

W holu Spółdzielczego Domu Kultury można było podziwiać prace plastyczne dotyczące tegorocznej tematyki czyli tolerancji. Każda z prac była bardzo interesująca, każdy z niepełnosprawnych artystów zupełnie inaczej ukazał obraz tego czym jest tolerancja.

- Temat wydaje mi się dość trudny, bo żeby przedstawić tolerancję w obrazie, to nie jest tak prosto, ale udało nam się. Trudno jest nawet niektórym osobom wytłumaczyć co to jest tolerancja. Temat był ambitny więc prace ciekawe. Zaangażowanie było jak zwykle, próbujemy coś pokazywać na tym rynku osób niepełnosprawnych - mówił dla portalu StaloweMiasto.pl Kazimierz Jańczyk, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Nadzieja".

- Staramy się uczestniczyć w każdym przeglądzie jaki odbywa się na terenie miasta, czy w ogóle w województwie, więc w tym roku przygotowaliśmy się również do tematu "tolerancja" prace w różnych technikach. Jest to malarstwo, tkanina, ceramika oraz rysunek, grafika. Uczestnicy bardzo chętnie biorą udział w tych przeglądach. Zawsze jest to bodziec do bardziej wytężonej pracy i spojrzenia na temat z różnych stron- mówi instruktor WTZ przy MOPS w Stalowej Woli Krzysztof Czerwiak.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie