Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nisko. Dwa dni trwały obchody Narodowego Święta Niepodległości [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Żołnierze z niżańskiego garnizonu w defiladzie przez Nisko po Mszy świętej
Żołnierze z niżańskiego garnizonu w defiladzie przez Nisko po Mszy świętej Niżańskie Centrum Kultury
W środę 10 listopada i w czwartek 11 listopada w Nisku zorganizowane zostały uroczystości związane ze 103. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. W obchodach uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży i policji.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęło się w Nisku 10 listopada Uroczystym Capstrzykiem Niepodległościowym. O godzinie 18 nastąpił podniosły przemarsz z pochodniami ulicą Sandomierską w kierunku Placu Wolności z udziałem Kompani Honorowej Garnizonu Nisko, Grupy Reprezentacyjnej Niżańskich Mażoretek, Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zarzeczu oraz Harcerzy ZHP Nisko imienia Szarych Szeregów.

Po przybyciu na Plac Wolności żołnierze podnieśli flagę RP, po czym w hołdzie bohaterom nastąpił niepodległościowy Apel Pamięci. W dalszej kolejności złożono „znicze pamięci” pod pomnikiem Orląt Lwowskich i odczytano obwieszczenie Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej z 10 listopada 1918 roku. Zorganizowany został patriotyczny koncert „Młode głosy na wolności” w wykonaniu wokalistów Studium Wokalnego Niżańskiego Centrum Kultury „Sokoł”. Na koniec niepodległościowej wieczornicy przeszła defilada wojskowa poprzedzona. Przez cały czas dla zgromadzonych na Placu Wolności mieszkańców Niska wydawany był ciepły poczęstunek z garnizonowej kuchni.

W czwartek 11 listopada świętowanie rozpoczęło się od Mszy świętej za ojczyznę w Sanktuarium świętego Józefa. Po nabożeństwie przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod „Tablicą Katyńską” i „Tablicą Żołnierzy Armii Krajowej”. Dalsze uroczystości kontynuowane były na placu Wolności, na który wszyscy zgromadzeni przemaszerowali w okazałym pochodzie. Pod Pomnikiem Wdzięczności wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe.

Podczas uroczystości odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Następnie liczne delegacje na czele z przedstawicielami władz Gminy i Miasta Nisko złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Jak co roku nie zabrakło defilady w wykonaniu Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko. Na zakończenie obchodów odbyła się część artystyczna w wykonaniu zespołów z Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie