Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nisko. Uczniowie liceum wzięli udział w warsztatach na temat dopalaczy

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dopalacze czyli substancje psychoaktywne mają powodować efekty zbliżone do palenia marihuany czy opium
Dopalacze czyli substancje psychoaktywne mają powodować efekty zbliżone do palenia marihuany czy opium Pixabay
Uczniowie klas 1a i 2ag niżańskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia hetmana Stefana Czarnieckiego uczestniczyli w  zajęciach pracowników akademickich Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie na temat dopalaczy.

Prelekcję poprowadzili generał Dominik Tracz, były komendant główny Straży Granicznej oraz Andrzej Bodzioch, były naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Tematem były substancje psychoaktywne oraz dystrybucja dopalaczy przez Internet.  Obaj wykładowcy byli zgodni, że w związku z rozwojem technologii komputerowej i w dobie pandemii dystrybutorzy środków odurzających szukają możliwości sprzedaży dopalaczy przez Internet, wykorzystując  zagraniczne serwery, a czarny rynek rozwija się na masową skalę.

Andrzej Bodzioch zaznaczył, że dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, wpływają na funkcjonowanie mózgu, efektem czego są zmiany, począwszy od odurzenia, pobudzenia, euforii, aż po halucynacje. Dopalacze to śmierć.  Trudno jednoznacznie zdefiniować, czym są dopalacze. Najczęściej mówi się, że jest to potoczna nazwa różnego rodzaju substancji o silnym działaniu psychoaktywnym, które mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Mają działanie pobudzające (przypominające zażycie amfetaminy) oraz halucynogenne (niektóre wywołują objawy charakterystyczne dla działania marihuany). 

By przestrzec młodzież przed sięganiem kiedykolwiek, nawet ze zwykłej ciekawości po nieznane specyfiki, obaj prelegenci dowodzili, że większość substancji wchodzących w skład dopalaczy jest słabo poznana, co utrudnia przewidzenie efektu ich działania. W rezultacie prowadzi to do obniżenia skuteczności działań ratujących zdrowie lub życie takiego pacjenta. Życie jest darem, nie warto marnować go na eksperymentowanie, gdyż każdy organizm jest inny, a żaden stymulant nie jest ulepszaczem rzeczywistości. Warto choć raz założyć tak zwane narkogogle, które służą do demonstracji skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków na receptę, by mieć świadomość, jak zachowuje się człowiek po zażyciu substancji psychotropowej – konkludowali zaproszeni goście.

Podczas zajęć słuchacze poszerzyli wiedzę na temat odpowiedzialności karnej w świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku. Jak mówi zapis ustawy: Kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli przedmiotem czynu jest znaczna ilość narkotyków, sprawca podlega karze do 10 lat pozbawienia wolności. Inne zasądzane kary to: grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku. O tym, że dopalacze są groźniejsze niż narkotyki, świadczy fakt, że ich skład jest wielką niewiadomą, mogą zawierać wszystko, np.: odżywki do roślin, pestycydy, ołów, rtęć, sole kąpielowe, środki do czyszczenia komputerów. Długotrwałe zażywanie tych specyfików prowadzi do problemów ze snem, niewydolności krążenia, drgawek, uszkodzenia nerek, wątroby, a w konsekwencji do śpiączki i śmierci. Zażycie dopalacza warto porównać do spożycia czerwonego muchomora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie