MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nisko. Zdalna lekcja uczniów liceum Czarnieckiego na temat dopalaczy

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdalne spotkanie uczniów Czarnieckiego, można było zadawać pytania i usłyszeć odpowiedz
Zdalne spotkanie uczniów Czarnieckiego, można było zadawać pytania i usłyszeć odpowiedz Liceum Czarnieckiego
18 czerwca miały miejsce ostatnie już zajęcia dla uczestników projektu „Akademii Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Prawa i Administracji" w niżańskim liceum. Tematem rozważań były sprawy związane z przestępczością zorganizowaną, dystrybucją i handlem narkotykami oraz innymi używkami.

„Dopalacze” to nowe narkotyki o zróżnicowanym składzie, które zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków.

Substancje te są produkowane zarówno przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje.

Tymi słowami spotkanie z niżańskimi uczniami liceum Czarnieckiego rozpoczęła Alena Myrda, znana teoretyk i praktyk prawa Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Prawa i Administracji. W wygłoszonej prelekcji szczególną uwagę zwróciła na mechanizmy działania najpopularniejszych substancji psychoaktywnych oraz zagrożenia i konsekwencje, jakie mogą spotkać młodych ludzi za popełnione wykroczenia lub przestępstwa związane z haraczami, działalnością mafijną czy narkotykową.

Alena Myrda odniosła się również do swojego doświadczenia zdobytego w Wydziale Dochodzeniowym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, w Wydziale do Walki z Aferowymi Nadużyciami Gospodarczymi w Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz Wydziale do Walki z Przestępczością Zorganizowaną. Została nawet naczelnikiem pionu kryminalnego jako pierwsza kobieta na terenie Polski południowej. Dowodziła największymi akcjami w województwie, przesłuchiwała groźnych zabójców, tropiła przestępców. Jak sama wspomina: - Pamiętam, jak „zdejmowaliśmy” ludzi powiązanych z Pruszkowem, którzy zbierali haracze w Rzeszowie. Zgromadziliśmy materiał dowodowy na jednego z mafijnych „orłów”, co wcześniej się nie udawało. Przestępca został osadzony w związku z prowadzoną przez nas sprawą.

Uczniowie byli zachwyceni zajęciami online, mogąc na żywo porozmawiać z Aleną Myrdą, podziwiając jej profesjonalizmem, wiedzę oraz poczucie humoru.

Tydzień wcześniej temat spotkania obejmował przestępczość komputerową oraz odpowiedzialność prawną uczniów i rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie