Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niżański "elektryk" i ulanowskie gimnazjum wyróżnione za projekty o kulturze żydowskiej

Konrad SINICA [email protected]
Wspólne zdjęcie delegacji z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z Henrykiem Wujcem.
Wspólne zdjęcie delegacji z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z Henrykiem Wujcem. archiwum
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku oraz Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Ulanowie to placówki wyróżnione w ramach tegorocznej edycji programu Szkoła Dialogu. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali w stolicy.

Uroczysta gala Szkoły Dialogu odbyła się w sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zostali na nią zaproszeni przedstawiciele wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Na gali obecni byli między innymi: ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, rabin naczelny Michael Schudrich, działacz opozycyjny w czasach PRL, polityk i doradca prezydenta Henryk Wujec, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz prezes Fundacji Forum Dialogu między Narodami Andrzej Folwarczny.

TYTUŁY DLA SZKOŁY

W tegorocznej edycji programu edukacyjnego Szkoła Dialogu wzięło udział 48 szkół z całej Polski. Główne nagrody powędrowały do szkół z Konina i Łomży, ale wśród wyróżnionych znalazły się Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku oraz Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Ulanowie. Placówki otrzymały wyróżnienia, tytuły finalisty konkursu i tytuł Szkoły Dialogu.

Z ulanowskiego gimnazjum w uroczystej gali wzięli udział uczniowie Katarzyna Baran, Natalia Jabłońska, Katarzyna Kupiec, Patrycja Krawiec, Łukasz Łyko i Karolina Puk. Na uroczystości była też obecna dyrektor szkoły Teresa Pracownik oraz współrealizatorka projektu Irena Serafin.

W skład delegacji z niżańskiego "elektryka" wchodzili uczniowie klasy 2D Technikum Informatycznego, którzy realizowali projekt, dyrektor RCEZ Marcin Pilarki oraz Beata Józefczyk, wicedyrektor szkoły. Koordynatorem projektu w RCEZ w Nisku była nauczycielka historii Anna Brak.

HAPPENING I OPOWIEŚĆ O NIEOBECNYCH

Młodzież z RCEZ w ramach programu Szkoła Dialogu przygotowała projekt “Śladami niżańskich Żydów". W ramach projektu w centrum miasta odbył się happening, podczas którego uczniowie opowiadali między innymi o dawnej niżańskiej synagodze i kirkucie, pokazali wystawę "Nisko wczoraj i dziś" i przybliżyli mieszkańcom święta żydowskie.

Były też warsztaty tańca oraz prezentacja kuchni. Po happeningu uczniowie zaprosili gości na wycieczkę śladami niżańskich Żydów. Gimnazjum w Ulanowie zostało wyróżnione za projekt "Opowieść o nieobecnych - spacer po żydowskim Ulanowie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie