Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy szukają kobiet

Grzegorz LIPIEC
Iwona Kołek (na pierwszym planie) oprócz zasiadania w tarnobrzeskiej radzie miasta, prowadzi działalność gospodarczą. To przykład jednej z wielu kobiet w naszym regionie, które łączą działalność społeczną, zawodową z życiem rodzinny.
Iwona Kołek (na pierwszym planie) oprócz zasiadania w tarnobrzeskiej radzie miasta, prowadzi działalność gospodarczą. To przykład jednej z wielu kobiet w naszym regionie, które łączą działalność społeczną, zawodową z życiem rodzinny. Fot. Grzegorz Lipiec
Są dobrze wykształcone i ambitne. Coraz więcej pracodawców chce zatrudniać właśnie panie W całym kraju okazuje się, że mimo kryzysu i powoli wzrastającej liczby bezrobotnych, kobiet bez pracy jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Na Podkarpaciu to zjawisko nie jest jeszcze dostrzegalne.

Do tej pory kobiety były częściej dyskryminowane na rynku pracy niż mężczyźni. Stereotypy o zajmowaniu się tylko i wyłącznie domem, wychowywaniem dzieci wciąż są obecne w naszym społeczeństwie. W całym kraju urzędy pracy odnotowują jednak, że kobiet bezrobotnych nie przybywa już tak szybko, jak choćby w tym samym okresie w ubiegłym roku. Czy jest to stały trend, czy też może chwilowe wahanie?

ZALEŻY OD OKRESU

Na Podkarpaciu w maju 2010 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 137.067 bezrobotnych, w tym 69.077 kobiet (50,4 procenta). I jak się dowiedzieliśmy w urzędach pracy w naszym regionie nie odczuwa się spadku liczby bezrobotnych kobiet.

- W powiecie tarnobrzeskim mamy wśród pozostających bez pracy 52 procent kobiet - wyjaśnia Adam Oczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu. - Wszystko zależy od okresu i pory roku. W czasie wakacji spadek liczby bezrobotnych kobiet można tłumaczyć, choćby wzrostem zapotrzebowania na takie zajęcia, jak opieka nad dzieckiem, czy zbiory owoców.

W Stalowej Woli sytuacja jest nieco gorsza, bo okazuje się, że zatrudnienie kobiet waha się w granicach od 36 do 42 procent. Reszta pań pozostaje bez pracy, której zwyczajnie w naszym regionie nie ma.

AKTYWNE, WYKSZTAŁCONE I WALECZNE

Z czego wynikają ogólnokrajowe zmiany na rynku pracy? Ma to związek choćby ze zwolnieniami grupowymi, które częściej dotykały mężczyzn niż kobiet. Dynamicznie rozwija się sektor usług i handlu, gdzie łatwiej o pracę kobietom. Poza tym same panie są bardzo dobrze wykształcone, ambitne i przedsiębiorcze. Robią, co mogą, aby zadbać zarówno o swoją karierę zawodową, jak i obowiązki domowe oraz wychowawcze. Kiedy się nie udaje, panie coraz częściej decydują się założyć własną działalność gospodarczą.

- Jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii ułatwień dla kobiet w dostępie do pracy - dodaje Adam Oczak. - Nie może dochodzić do sytuacji, kiedy kobieta drży o pracę, gdy wraca do niej po urodzeniu dziecka.

PRACA W DOMU TEŻ KOSZTUJE

Właśnie, co z pracą w domu? Ekonomiści wyliczyli, że praca kobiet, które nie pracują zawodowo, a na co dzień prowadzą dom i wychowują dzieci średnio ma wartość około dwóch tysięcy złotych miesięcznie.
Praca w domu, to oprócz wychowywania dzieci, takie czynności jak pranie, gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów - w sumie około 200 różnych czynności w ciągu dnia.

Fundacja MaMa, organizacja pozarządowa, działająca na rzecz praw matek w Polsce twierdzi, że praca domowa kobiet jest niedoceniana i deprecjonowana, często także przez nie same i chciałaby, aby pracę na rzecz domu i rodziny, opiekowanie się dziećmi lub osobami starszymi uznano w Polsce za dobro publiczne i wartość społeczną.

Fundacja proponuje także, by kobiety pracujące w domu miały zabezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne. Istniejąca sytuacja tak zwanych kobiet niepracujących jest, bowiem dla nich krzywdząca i w żaden sposób nie zabezpiecza ich na przyszłość. Fundacja chce również rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi oraz form pomocy w opiece nad osobami starszymi, a także promocji partnerskiego modelu rodziny, co w znacznym stopniu ułatwiłoby zmianę życiowej sytuacji kobiet, które chcą godzić pracę zawodową z pracą na rzecz rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie