MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Elektrowni Stalowa Wola starają się odzyskać pieniądze

Zdzisław Surowaniec
Setki ludzi stało w kolejce po poradę w siedzibie regionalnej "Solidarności” w Stalowej Woli.
Setki ludzi stało w kolejce po poradę w siedzibie regionalnej "Solidarności” w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Pół tysiąca pracowników Elektrowni Stalowa Wola i Polskiej Grupy Energetycznej Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego uwierzyła, że do ich kieszeni trafią pieniądze, jakich zostali pozbawieni.

Brak uzasadnienia roszczeń

Zapytaliśmy PGE Obrót S.A. o ocenę tej akcji. Piotr Wróbel, specjalista ds. Public Relations, odpisał nam: "Polska Grupa Energetyczna Obrót S.A. nie jest w ogóle stroną spraw, w których osoby wysuwają jakiekolwiek roszczenia względem Skarbu Państwa w związku z parytetem wymiany akcji w procesie konsolidacji spółek sektora energetycznego. PGE Obrót S.A. zaprzecza jakoby komukolwiek przysługiwały od Spółki takie roszczenia, a także pozwala sobie zauważyć, że na dzień dzisiejszy brak jest zasadności takich roszczeń.

Chodzi o pieniądze rzekomo należne akcjonariuszom, którzy w latach 2009-2010 zamienili ze Skarbem Państwa swoje akcje na papiery wartościowe Tauron Polska Energia S.A. Akcję prowadzi i zachęca do składania pozwów inicjatywa pod nazwą Wspólna Reprezentacja. Jak przekonuje Damian Grabiński z FIRST Public Relations sp. z o.o., pracownicy stracili na tej zamianie nawet 7 tysięcy 500 złotych.

SPOTKANIA INFORMACYJNE

- Chcą odzyskać te pieniądze żądając od Skarbu Państwa odszkodowania - mówi Grabiński. Jak potwierdza, w całym województwie podkarpackim poszkodowanych na zamianie jest blisko 4 tysiące 700 osób, z czego ponad półtora tysiąca w Stalowej Woli. Spotkania informacyjne odbyły się na terenie elektrowni Stalowa Wola i w centrum miasta, w siedzibie Regionu "Solidarności" Ziemi Sandomierskiej. Ich organizatorami były Związki Zawodowe Elektrowni i Wspólna Reprezentacja. W trakcie ich trwania można było dowiedzieć się dlaczego ktoś ma prawo do odzyskania pieniędzy i w jaki sposób to zrobić.

W Stalowej Woli chęć otrzymania odszkodowania zgłosiło ponad 510 pracowników i emerytów elektrowni. - Ci którzy nie zdążyli tego zrobić, mają jeszcze szansę, gdyż 14 i 15 kwietnia odbędą się kolejne spotkania - informuje Grabiński.

KUĆ ŻELAZO

- Poszkodowani akcjonariusze muszą kuć żelazo póki gorące. Popieram akcję, ponieważ wiem, że da ona nadzieję na pozytywny finał ich sprawy - zaznacza Mirosław Walec, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dozoru Elektrowni Stalowa Wola. Jednocześnie organizatorzy protestu wspomagają akcjonariuszy w akcji "Wyślij list do posła Ryszarda Kalisza" - dodaje koordynator spotkania z ramienia Wspólnej Reprezentacji

Akcja "Wyślij list do posła Ryszarda Kalisza" to inicjatywa poszkodowanych osób. Inspiracją do jej stworzenia było wystąpienie posła Ryszarda Kalisza w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Ustawodawczej, dotyczącej zbadania konstytucyjności ustawy konsolidacyjnej. Poseł wskazywał błędy jakie zaszły podczas zamiany akcji i ostro ocenił działalność w tej sprawie obecnego ministra skarbu, proponując nawet postawienie go przed Trybunałem Stanu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie