Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez kryzys oszczędzili 30 procent na skanalizowaniu gminy

Kat
– Dziś gmina Baranów jest skanalizowana w 25 procentach. Sieć biegnie między innymi przez centrum miejscowości Baranów.
– Dziś gmina Baranów jest skanalizowana w 25 procentach. Sieć biegnie między innymi przez centrum miejscowości Baranów. fot. Klaudia Tajs
Po czterech latach czekania na unijne pieniądze Baranów wznawia budową kanalizacji. Do końca przyszłego roku, do sieci zostanie podłączonych 250 gospodarstw. Wraz z kanalizacją w teren wyruszą pracownicy gminy, którzy będą zachęcali do podpisywania umów. Mieszkańcy, którzy odmówią, będą musieli wylegitymować się umowami na wywóz nieczystości z szamba.

- Czekanie opłaciło się, bo zyskaliśmy na kryzysie - cieszy się Mirosław Pluta, burmistrz Baranowa. - Z 15 zaplanowanych milionów, jakie początkowo przeznaczyliśmy na inwestycję, po przetargu wydamy zaledwie 10. Dzięki temu gmina oszczędza 30 procent.

RUSZYLI Z KOPYTA

Budowa kanalizacji będzie biegła dwubiegunowo. Pierwsza nitka będzie finansowana z pieniędzy unijnych a jej budowa już ruszyła. Obejmuje budowę sieci kanalizacji przy ulicy Ogrodowej i Okulickiego w Baranowie. Główny kolektor będzie biegł do Skopania, za wyjątkiem Skopania Wsi, a następnie pod teren cmentarza w Woli Baranowskiej. Wszystkie domostwa zostaną dołączone do sieci, a ulice, które dotychczas nie zostały ujęte w planach, zostaną doprojektowane. - Następny projekt, obejmie kolektor do Durdów i zostaną włączone sołectwa Knapy, Wola Baronowska i pozostałość Skopania - tłumaczy burmistrz. - W ten sposób będziemy mieli zwartą zabudowę, na która możemy dostać pieniądze z Unii.

Z WŁASNEGO BUDŻETU

Budowa drugiej nitki kanalizacji będzie finansowana z gminnego budżetu. Wyremontowanie ponad 90 procent gminnych dróg, pozwala na coroczne przekazywanie do Gminnego Zakładu Użyteczności Publicznej od 300 do 500 tysięcy złotych. Na początek ruszy budowa kanalizacji w sołectwie Ślęzaki. - Gmina dofinansuje zakład, co zwiększy wydajność tych pracowników i zmniejszy koszty utrzymania zakładu - dodaje burmistrz. - Taki ruch pozwoli na utrzymanie pewnej systematyczności, gdyż nie wiemy, kiedy będzie następny nabór wniosków. W ten sposób skanalizujemy całą gminę, w której dziś sieć biegnie zaledwie na 25 procentach obszaru gminy. To Baranów, Suchorzów, Dąbrowica, Knapy i część Skopania.

KONTROLERZY NA TROPIE

Do końca przyszłego roku do sieci zostanie podpiętych 250 nowych gospodarstw. Wraz z przyłączeniem do sieci, właściciele posesji muszą przygotować się na wizytę kontrolerów z gminy, którzy z jednej strony będą zachęcali do podpisywania umów na podpięcie do sieci, a ci, którzy odmówią, będą musieli wylegitymować się umową na wywóz nieczystości z szamba przez uprawnioną firmę. - Nie można dopuścić, by w skanalizowanym sołectwie, ludzie w dalszym ciągu zrzucali ścieki w niedozwolony sposób - zastrzega Mirosław Pluta. - W Dąbrowicy do kanalizacji podpięło się ponad 90 procent mieszkańców, dlatego muszą przygotować się na kontrole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie