Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni gminy Harasiuki na półmetku kadencji. Oceniamy ich dokonania. Kto najlepszy?

Zdzisław Surowaniec
Trwa akcja Echa Dnia - „Mała Ojczyzna, duża sprawa”. Wspólnie z Państwem oceniamy pracę radnych kolejnych gmin. Czas na radnych gminy Harasiuki. W czwartek, 10 listopada rozpoczęliśmy głosowanie. Zakończy się ono w poniedziałek, 21 listopada o godzinie 24.

Sprawdź aktualny ranking i zagłosuj na najlepszego radnego:

Radni gminy Harasiuki na półmetku. Kto najlepszy? Zagłosuj

Rada Gminy Harasiuki w powiecie niżańskim jest zdominowana przez Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze, które w 15-osobowym składzie ma 11 przedstawicieli. Dwóch radnych jest z Niżańskiego Bloku Wyborczego, jeden z komitetu Razem i jeden z PiS. To rzadkość, że PiS nie ma przewagi w samorządzie, kiedy po ostatnich wyborach dookoła ma większość.

Wójt Henryk Bździuch także był reprezentantem Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego. Ma więc w radzie stabilną większość koalicyjną. 61-letni Bździuch jest wójtem od 2002 roku, kiedy wygrał wybory jednym głosem, co było sensacją. Będąc wójtem zrobił licencjat w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Stalowej Woli, a potem obronił tytuł magistra ekonomii - specjalność - zarządzanie przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie. Za jego kadencji w latach latach 2004 – 2013 tylko na realizacje zadań inwestycyjnych pozyskano dofinansowanie ze środków krajowych w kwocie 5,5 miliona złotych.

Połowę gminy zajmują lasy. O tym, że gmina Harasiuki jest lokalną stolicą grzybów, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego też jak co roku w pierwszych dniach września, a zarazem pierwszych dniach sezonu na grzyby, władze gminy zapraszają nie tylko na grzybobranie do okolicznych lasów, ale również do wspólnego biesiadowania.

Osobliwością gminy są torfowiska wysokie zlokalizowane w rejonie Maziami, Huty Krzeszowskiej i Szeligi. W rejonie Harasiuk wstępują źródła wód mineralnych chlorkowo - sodowych z zawartością jodu. Dotychczas nie ustalono wydajności źródeł i nie są one eksploatowane. Wykonanie badań hydrogeologicznych może otworzyć przed Harasiukami szansę stworzenia uzdrowiska. Pomnikami przyrody w gminie są: lipa drobnolistna w Hucie Nowej licząca około 180 lat oraz stanowisko długosza królewskiego w Hucie Podgórnej. Cały szereg starych drzew (ponad 50) zasługuje na wpisanie do rejestru pomników przyrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie