MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza remont uszkodzonej podczas powodzi miejskiej oczyszczalni ścieków w Tarnobrzegu

KaT
Po majowej powodzi straty w infrastrukturze w tarnobrzeskiej oczyszczalni ścieków wyceniono na ponad 20 milionów złotych. Dziś nie pracuje technologia oczyszczalni ścieków.
Po majowej powodzi straty w infrastrukturze w tarnobrzeskiej oczyszczalni ścieków wyceniono na ponad 20 milionów złotych. Dziś nie pracuje technologia oczyszczalni ścieków. K. Tajs
Tarnobrzeskie wodociągi dostaną bezzwrotną dotację na remont uszkodzonej przez powódź infrastruktury wodno - ściekowej. Licząca ponad 24 miliony złotych dotacja pozwoli naprawić wszystkie szkody wyrządzone przez dwie fale powodziowe, zarówno przywrócić pracę oczyszczalni ścieków, jak i odnowić zniszczone sieci kanalizacyjne.

Remont zalanej podczas majowej i czerwcowej powodzi miejskiej oczyszczalni ścieków w Zakrzowie rozpocznie się lada dzień. Procedury przetargowe już ruszyły. Czas nagli, gdyż zarówno remont oczyszczalni ścieków, jak i zbiornika retencyjnego na terenie osiedla Nadole musi zakończyć się przed końcem października tego roku.

PRZYWRÓCĄ TECHNOLOGIĘ

Prezes Sikoń mówiąc o harmonogramie remontów, na początku wymienił prace, które umożliwią uruchomienie instalacji i pełne przywrócenie pracy miejskiej oczyszczani ścieków w Zakrzowie. - To uruchomienie części mechanicznej, biologicznej i osadowej - wyliczał Antoni Sikoń. - To także przywrócenie do eksploatacji systemów kanalizacyjnych w pięciu podtarnobrzeskich osiedlach, które ucierpiały podczas powodzi. To Wielowieś, Sielec, Zakrzów, Dzików i Sobów.

Dziś miejska oczyszczalnia, ze względu na popowodziowe szkody wykorzystuje niewielki zakres swoich możliwości. - Pod koniec ubiegłego roku, spółka w ramach pieniędzy wypłaconych przez ubezpieczyciela wykonała część prac, które umożliwiły częściowy jej rozruch - przypomniał Antoni Sikoń. - Oczyszczalnia ścieków pracuje w składzie przepompowni wraz z urządzeniami zatrzymywania z kratek. Nie pracuje technologia oczyszczalni ścieków.

POSZERZĄ KORYTO "ŚMIERDZIELA"

Drugie zadanie, o którym mówił prezes Sikoń to odtworzenie zniszczeń zbiornika retencyjnego na terenie osiedla Nadole, który po przejściu majowej fali powodziowej, przejął częściowo funkcję miejskiej oczyszczalni ścieków. Zbiornik, nazywany potocznie przez pobliskich mieszkańców "śmierdzielem", z powodu zbyt małej przepustowości i nieszczelnych wałów zalewał pobliskie pola i piwnice domów. - Odkupiliśmy od prywatnych właścicieli 42 ary ziemi, która leżę w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika - dodaje prezes Sikoń. - Grunt ten zostanie wykorzystany do zwiększenia pojemności zbiornika retencyjnego.

Zmieniona zostanie także technologia obwałowań, które z ziemnych zostaną zastąpione na żelbetowe ściany. W ramach modernizacji tego zbiornika wykonany zostanie upust denny, który możliwi odprowadzenie wód deszczowych do Wisły poprzez przebicie przez wał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie