MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spójrzmy na to, co jemy. Nasz styl odżywiania jest coraz gorszy

Grzegorz LIPIEC
sxc.hu
Dziesięć lat temu nadwagę miał co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej teraz już co siódmy. Co drugi Polak ma nadwagę, a nasze żywieniowe przyzwyczajenia są coraz gorsze.

Fatalne odżywianie

Fatalne odżywianie

40 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je drugiego śniadania, 220 tysięcy dzieci odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju, na przykład wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu. 130 tysięcy uczniów szkół podstawowych cierpi na niedożywienie. Dane: Badania Banków Żywności oraz firmy Danone.

Fatalne nawyki żywieniowe, podjadanie między posiłkami, zamiłowanie do fast foodów. Wszystko to sprawia, że coraz więcej Polaków ma problemy z wagą.

ROLA RODZICÓW

Jak wynika z badania IRCenter blisko połowa Polaków (47 procent) codziennie je różnego rodzaju przekąski. Właściwie niemal każdy z nas podjada coś niekoniecznie zdrowego przynajmniej raz w tygodniu (81 procent). W polskim jadłospisie najczęściej pojawiają się chipsy (51 procent) i fast foody (43 procent.) oraz przekąski typu instant - zupki w proszku (40 procent).

Mitem okazało się, że wybieramy wysokokaloryczne jedzenie ze względu na brak czasu. Badanie udowodniło, że najchętniej podjadamy w domowym zaciszu, siedząc przed telewizorem czy komputerem. Mimo, że żałujemy tego, to jemy dalej.

- Przekąski pozwalają nam dotrzymać obu tych zaleceń, dlatego też ich jakość jest tak istotna w naszym codziennym jadłospisie. Niezdrowe przekąski to te, które zawierają dużą ilość tłuszczu i cukru, sprawiając, iż po ich spożyciu stajemy się senni, rozdrażnieni, jak również mamy problemy z koncentracją. Zdrowe przekąski to natomiast te, po których spożyciu czujemy się lekko i pełni energii do działania - mówi Szczepan Jędral, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która to przypomina najmłodszym o zasadach zdrowego odżywiania.

Dietetycy przypominają, że aby zachować dobre samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny i zapobiec gwałtownym skokom poziomu glukozy, należy spożywać pięć posiłków dziennie, w odpowiednich odstępach czasu, co około 3-4 godziny.

- I nie chodzi o zamawianie fast foodów, ale o pełnowartościowe posiłki, wzbogacane o warzywa, owoce, ryby. Rolą rodziców jest to, aby zadbać o prawidłowe odżywianie swoich pociech - dodaje Szczepan Jędral.

AKCJA DLA UCZNIÓW

Coraz częściej słyszymy też o akcjach promujących zdrowy styl życia i prawidłowe odżywianie. Jedną z takich inicjatyw jest Konkurs "Żyj smacznie i zdrowo". Z województwa podkarpackiego 265 nauczycieli zgłosiło do udziału w programie 5578 gimnazjalistów ze 195 podkarpackich szkół. W całej Polsce w realizację "Żyj smacznie i zdrowo" zaangażowanych jest już ponad 38 procent szkół gimnazjalnych.

Zadaniem konkursu organizowanego w ramach programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo" było zachęcenie młodzieży gimnazjalnej do stworzenia pracy plastycznej, filmu lub wydarzenia społecznego promujących główne idee programu.

W tym roku gimnazjaliści z całej Polski walczyli o 30 zestawów interaktywnych (tablica multimedialna, rzutnik, stojak) oraz o 30 laptopów. Najlepsze prace z województwa podkarpackiego przygotowali uczniowie z klasy 1A z Niepublicznego Gimnazjum w Przemyślu i klasy drugiej z Zespołu Szkół w Grochowcach. Wyróżnione klasy, które otrzymają laptopa to: klasa 2A z Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu, klasa 1B z Publicznego Gimnazjum numer 2 im. Jana III Sobieskiego w Lubaczowie i klasa 2C z Publicznego Gimnazjum w Wadowicach Górnych.

- To wielki sukces naszej szkoły. Młodzież spisała się na medal i cieszę się, że tak aktywnie wzięła udział w konkursie promującym zdrowe odżywianie - mówi Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum numer 2 w Tarnobrzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie