Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola chce dodać skrzydeł Aeroklubowi i lotnisku w Turbi

ZS
Zawody szybowcowe odbywają sie na lotnisku w Turbi od wielu lat, Aeroklub ma więc doświadczenie w organizacji
Zawody szybowcowe odbywają sie na lotnisku w Turbi od wielu lat, Aeroklub ma więc doświadczenie w organizacji Zdzisław Surowaniec
11 maja na lotnisku w Turbi zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy szybownictwie. Wydarzenie jest organizowane co dwa lata, a w tym roku za ich organizację będzie odpowiadał Aeroklub Stalowowolski we współpracy z miastem Stalowa Wola, Powiatem Stalowowolskim oraz Gminą Zaleszany.

Lotnisko Aeroklubu Stalowa Wola w Turbi ma powierzchnię 56 hektarów. W Polsce jest 60 aeroklubów. W kwietniu 2012 roku na najwyższej kondygnacji wieży lotniczej, prezes Aeroklubu Polskiego podpisał akt notarialny, przekazujący Aeroklubowi Stalowa Wola trawiaste lotnisko z budynkami.

- Odtąd Aeroklub Stalowowolski stanie się samodzielnym gospodarzem lotniska, partnerem dla samorządów i innych podmiotów - powiedział wówczas prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, który do Turbi przyleciał swoim samolotem.

Największym problemem dla Aeroklubu Stalowowolskiego było gromadzenie pieniędzy na unowocześnienie lotniska. Ze względu na formę prawną nie ma szans na pozyskiwanie środków na dofinansowane. Wieża lotnicza wymaga generalnego remontu, ocieplenia ścian, wymiany okien, unowocześnienia wnętrz. Podobnie jest z hangarami, częścią hotelarską i pomieszczeniami gospodarczymi. Nie mówiąc o przestarzałym sprzęcie lotniczym. W tej sytuacji do odległych marzeń zaliczyć można plany budowy betonowego pasa startowego.

Na mocy podpisanego w ubiegłym roku porozumienia z Aeroklubem Stalowowolskim miasto będzie częściowo właścicielem lotniska w Turbi. Tylko w tegorocznym budżecie zapisano kwotę 200 tysięcy złotych na przygotowanie organizacji Mistrzostw.

Gmina weźmie na siebie działania związane z remontem infrastruktury. W ogłoszonym przetargu wykonawca jest zobowiązany do remontu pomieszczenia hangaru oraz węzła sanitarnego, poprzez między innym skucie starej posadzki wewnątrz hangaru oraz fragmentu na zewnątrz hangaru, wykonania nowej posadzki przemysłowej, renowację elewacji, renowację konstrukcji bramy wjazdowej, zabezpieczenie oraz czyszczenie wszystkich elementów drewnianych konstrukcji dachu, w tym pełne deskowanie oraz drewniane krokwie. Zapisano również wykonanie odwodnienia, wymianę instalacji elektrycznej oraz oświetlenia. Termin zakończenia robót to 12 kwietnia 2019 roku.

Lotnisko powstało wiosną 1939. Wówczas to Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej obiecał miejscowemu Komitetowi Organizacyjnemu pomoc w utworzeniu Aeroklubu oraz przydział dwóch samolotów RWD-8. Realizację tych zamierzeń przerwał wybuch II wojny światowej. Niemcy wykorzystując plany powstania lotniska zapasowego przystąpili do jego budowy. Było wówczas sporym wojskowym lotniskiem, które w 1944 roku posiadało betonowy pas startowy oraz komplet stałych zabudowań lotniskowych. Z lotniska po wojnie korzystali Rosjanie.

W 1950 roku powstał tu Ośrodek Lotniczy, który w 1957 roku przejął Aeroklub Stalowa Wola pod patronatem Zakładów Południowych. W 1952 roku oddano do użytku wieżę spadochronowa, w 1957 roku zakończono budowę hangaru. Tu szkoliło się wielu sportowców m.in. Stanisław Kluk, który z pasażerem na szybowcu Bocian (V=107,8 km/h) w 1964 roku na trasie trójkąta 100 ustanowił rekord świata. W 1972 roku oddano do użytku nowy port lotniczy.

Obecnie lotnisko wykorzystywane jest do lotów szkoleniowych, sportowych i treningowych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie