Stalowa Wola. Konferencja o inwestycjach od odzyskania...

  Stalowa Wola. Konferencja o inwestycjach od odzyskania niepodległości

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na konferencji wykład inauguracyjny wygłosi pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju

  Na konferencji wykład inauguracyjny wygłosi pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju ©Polskapress

  Konferencja naukowa „W stronę Niepodległej - gospodarka, przedsiębiorczość, kapitał”, przygotowana z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz 80-lecia Stalowej Woli, przybliży zagadnienia gospodarcze oraz ważne inwestycje niepodległej Polski, m.in. powstanie Stalowej Woli, sztandarowej inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.
  Na konferencji wykład inauguracyjny wygłosi pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju

  Na konferencji wykład inauguracyjny wygłosi pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju ©Polskapress

  W konferencji wezmą udział nie tylko naukowcy, lecz również uczestnicy życia publicznego - przedstawiciele biznesu, samorządów, organizacji pozarządowych. Konferencja odbędzie się 12 października w Bibliotece Międzyuczelnianej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

  Dziejowy sukces z 1918 roku to efekt starań wielu pokoleń Polaków, którzy w zmaganiach o wolność narodu i odrodzenie własnego państwa wybierali różne formy walki.
  W cieniu zmagań militarnych toczył się równie istotny bój o byt, przetrwanie i rozwój. Wysiłek na polu gospodarczym i pomnażanie polskiego kapitału (materialnego i społecznego) stał się cennym sojusznikiem aspiracji niepodległościowych, a w dużym stopniu je warunkował. Celem konferencji jest przypomnienie, w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 80. rocznicy powstania Stalowej Woli, tych aspektów polskiego marszu w stronę Niepodległej. Będzie to zarazem oddanie hołdu tym, którzy padli w walce o rozwój gospodarczy kraju (Melchior Wańkowicz). Niepodległość pociągnęła za sobą powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, największego przedsięwzięcia gospodarczego międzywojennej Polski, które miało przynieść gospodarczą wolność i niepodległość (Eugeniuisz Kwiatkowski). Sztandarową inwestycją COP była Stalowa Wola, miasto, które uznawano za symbol stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność, dziecko nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie.

  Radość z odzyskanej niepodległości musiała szybko ustąpić przed kolejnymi wyzwaniami, które należało podjąć, aby ją obronić i rozwijać. Spoglądając na budowę Stalowej Woli i dorobek Centralnego Okręgu Przemysłowego chcemy pokazać, jak wiele pozytywnych doświadczeń i wartości zawiera w sobie polska niepodległość. Pragniemy także zastanowić się nad obecnymi kierunkami rozwoju Podkarpacia, szczególnie tymi wywołującymi dynamiczne zmiany gospodarcze i społeczne.

  Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Program konferencji: 11-11.15 - otwarcie konferencji Władysław Ortyl - marszałek Województwa Podkarpackiego i Lucjusz Nadbereżny - prezydent Miasta Stalowej Woli; 11.15-11.30 - wykład inauguracyjny Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju.

  Sesja referatów (część I): Zmagania gospodarcze na drodze do Niepodległej: 12-12.15 profesor Tomasz Gąsowski, Akademia Ignatianum w Krakowie, Od Cegielskiego do Grabskiego - gospodarcze drogi Polaków do niepodległości; 12.15-12.30 profesor Piotr Franaszek, Uniwersytet Jagielloński, Rola (karpackiego) zagłębia naftowego na przełomie XIX/XX wieku w kontekście polskich aspiracji niepodległościowych; 12.30-12.45 doktor Zygmunt Woźniczka, Uniwersytet Śląski, Walka o suwerenność gospodarczą na Górnym Śląsku w okresie II Rzeczypospolitej.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

  (Źródło:vivi24)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.