Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Konferencja o inwestycjach od odzyskania niepodległości

Zdzisław Surowaniec
Na konferencji wykład inauguracyjny wygłosi pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju
Na konferencji wykład inauguracyjny wygłosi pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju Polskapress
Konferencja naukowa „W stronę Niepodległej - gospodarka, przedsiębiorczość, kapitał”, przygotowana z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz 80-lecia Stalowej Woli, przybliży zagadnienia gospodarcze oraz ważne inwestycje niepodległej Polski, m.in. powstanie Stalowej Woli, sztandarowej inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W konferencji wezmą udział nie tylko naukowcy, lecz również uczestnicy życia publicznego - przedstawiciele biznesu, samorządów, organizacji pozarządowych. Konferencja odbędzie się 12 października w Bibliotece Międzyuczelnianej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Dziejowy sukces z 1918 roku to efekt starań wielu pokoleń Polaków, którzy w zmaganiach o wolność narodu i odrodzenie własnego państwa wybierali różne formy walki. W cieniu zmagań militarnych toczył się równie istotny bój o byt, przetrwanie i rozwój. Wysiłek na polu gospodarczym i pomnażanie polskiego kapitału (materialnego i społecznego) stał się cennym sojusznikiem aspiracji niepodległościowych, a w dużym stopniu je warunkował. Celem konferencji jest przypomnienie, w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości i 80. rocznicy powstania Stalowej Woli, tych aspektów polskiego marszu w stronę Niepodległej. Będzie to zarazem oddanie hołdu tym, którzy padli w walce o rozwój gospodarczy kraju (Melchior Wańkowicz). Niepodległość pociągnęła za sobą powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, największego przedsięwzięcia gospodarczego międzywojennej Polski, które miało przynieść gospodarczą wolność i niepodległość (Eugeniuisz Kwiatkowski). Sztandarową inwestycją COP była Stalowa Wola, miasto, które uznawano za symbol stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność, dziecko nowego patriotyzmu, nowoczesnej myśli technicznej i architektonicznej, realizowanej we własnym, niepodległym państwie.

Radość z odzyskanej niepodległości musiała szybko ustąpić przed kolejnymi wyzwaniami, które należało podjąć, aby ją obronić i rozwijać. Spoglądając na budowę Stalowej Woli i dorobek Centralnego Okręgu Przemysłowego chcemy pokazać, jak wiele pozytywnych doświadczeń i wartości zawiera w sobie polska niepodległość. Pragniemy także zastanowić się nad obecnymi kierunkami rozwoju Podkarpacia, szczególnie tymi wywołującymi dynamiczne zmiany gospodarcze i społeczne.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Program konferencji: 11-11.15 - otwarcie konferencji Władysław Ortyl - marszałek Województwa Podkarpackiego i Lucjusz Nadbereżny - prezydent Miasta Stalowej Woli; 11.15-11.30 - wykład inauguracyjny Jerzy Kwieciński - minister Inwestycji i Rozwoju.

Sesja referatów (część I): Zmagania gospodarcze na drodze do Niepodległej: 12-12.15 profesor Tomasz Gąsowski, Akademia Ignatianum w Krakowie, Od Cegielskiego do Grabskiego - gospodarcze drogi Polaków do niepodległości; 12.15-12.30 profesor Piotr Franaszek, Uniwersytet Jagielloński, Rola (karpackiego) zagłębia naftowego na przełomie XIX/XX wieku w kontekście polskich aspiracji niepodległościowych; 12.30-12.45 doktor Zygmunt Woźniczka, Uniwersytet Śląski, Walka o suwerenność gospodarczą na Górnym Śląsku w okresie II Rzeczypospolitej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie