Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Wypalanie traw wypala życie

Zdzisław Surowaniec
 To typowy obrazek, jaki oglądać można każdego roku - ktoś podpala suche trawy, a strażacy gaszą pożary, nawet na torach
To typowy obrazek, jaki oglądać można każdego roku - ktoś podpala suche trawy, a strażacy gaszą pożary, nawet na torach Zdzisław Surowaniec
Od 1 marca w powiecie stalowowolskim odnotowano 113 zdarzeń związanych z wypalaniem łąk i nieużytków.

ZOBACZ TAKŻE:
Gigantyczne korki przed łącznicą kolejową

(Źródło:gazetakrakowska.pl)

Komenda Straży Pożarnej przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii pod nazwą „Stop pożarom traw”. Akcja ma na celu edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest niebezpieczne i zabronione.

Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W 2016 roku odnotowano ponad 126 tysięcy pożarów, wśród nich było 36 tysięcy pożarów traw na łąkach i nieużytkach. To prawie 30 procent wszystkich pożarów w Polsce. W 2017 roku doszło już do ponad 8 tysięcy pożarów.

W powiecie stalowowolskim niechlubny prym wiedzie gmina Zaleszany, w której odnotowano 40 pożarów. Następne są Pysznica - 27, Stalowa Wola - 20, Bojanów - 15, Radomyśl nad Sanem - 9 i Zaklików - 2. W akcjach gaszenia udział brało 223 zastępy straży pożarnej, na które składało się 1012 osób.

- Prawo przewiduje konsekwencje dla podpalaczy. Wymiar kary może być różny w zależności od tego jakie pożar spowoduje skutki, także śmiertelne. Kilka lat temu doszło do zdarzenia gdzie mężczyzna wypalający łąki nad Sanem w jednej z miejscowości powiatu stalowowolskiego zaczadził się dymem i zmarł. Pożar nieużytków może przenieść się na zabudowania, powodując zagrożenie dla mienia wysokiej wartości, życia ludzkiego. Poza tym dochodzi do niszczenia środowiska, siedlisk zwierzęcych, wyjaławiania gleby. Znamy przypadki kiedy wypalanie traw powodowało zakłócenia w ruchu drogowym z powodu zadymienia - mówi brygadier Jerzy Lipko, zastępca komendanta straży w Stalowej Woli. Kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. A jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

Akcji towarzyszy strona internetowa pod adresem www.stoppozaromtraw.pl, na której możemy znaleźć informacje na temat zagrożeń jakie niesie wypalanie traw. Ciekawostką jest, że prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Dla porównania: szybki bieg to prawie 19 km/h a jazda na rowerze to około 30 km/h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie