Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanęły słupy, które będą podporą membranowego dachu na bocznym tarasie domu kultury

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W środę zamontowane zostały słupy pod membranowe zadaszenie na bocznym tarasie
W środę zamontowane zostały słupy pod membranowe zadaszenie na bocznym tarasie Zdzisław Surowaniec
Mimo zimowych warunków trwają prace przy modernizacji zabytkowego Miejskiego Domu Kultury. W środę zamontowane zostały stalowe słupy, które podtrzymywać będą zadaszenie na tarasie z boku obiektu, od strony fontanny

Prace ruszyły po trzech tygodniach przerwy. Kluczowym elementem inwestycji jest remont elewacji Miejskiego Domu Kultury. Elewacja była przed kilku laty remontowana, ale tylko do pierwszego piętra. Zdecydowano się na powrót do historii. Wszystkie dotychczasowe warstwy zostaną zdarte, aby położyć nową, jednolitą z lekkim połyskiem. Odtworzone zostaną tak zwane bonia pełniące funkcje dekoracyjne. Jak mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota, w zależności od tego jak padało słońce, zmieniał się dzięki nim wygląd budynku.

Remont przejdzie również taras przed bocznym wejściem, schody. Pracownicy odkuli od murków oporowych stalowe ozdoby, którymi są olimpijskie symbole - pięć kółek. Te elementy zostaną oczyszczone, zakonserwowane, pomalowane i wtedy wrócą na murki. A murki były w fatalnym stanie. Odrywał się od nich lastrykowy tynk.

Fundamenty budynku już zostały zaizolowane. Taras z boku ma zostać przykryty membranowym zadaszeniem, które w razie potrzeby będzie można zdemontować. - To pozwoli nam funkcjonować od 1 maja do 15 października i ułatwić organizację letniej czytelni, seansów plenerowych oraz małych koncertów - wyjaśnia Marek Gruchota. Zostanie zainstalowany tam również sprzęt niezbędny do organizacji imprez.

Wewnątrz budynku powstanie gabinet Józefa Żmudy jako centrum dokumentacji amatorskiego ruchu teatralnego w Dolinie Sanu,. W pokoju gdzie próby organizuje Chór „Cantus”, pracownia multimedialna. Projekt dzięki któremu Miejski Dom Kultury przejdzie remont jest realizowany przez Stalową Wolę, Pysznicę i Nisko, a wspólnym wątkiem są „mistrzowie teatru” Doliny Dolnego Sanu.

W pokoju Józefa Żmudy, założyciela amatorskiego teatru znajdą się meble mające status ruchomego zabytku. Na wyposażeniu MDK są od 1972 roku. Przekazała je jedna z aktorek, a pochodzą one z mieszkania pierwszego kierownika administracji osiedlowej w Stalowej Woli podpułkownika Juliusza Tomaszewskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie