Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Zych z Tarnobrzega zaprezentował swoją książkę

Grzegorz LIPIEC
Tadeusz Zych zaprezentował barwną sylwetkę Stanisława Szukalskiego.
Tadeusz Zych zaprezentował barwną sylwetkę Stanisława Szukalskiego. Grzegorz Lipiec
Tadeusz Zych z Tarnobrzega napisał kolejną książkę historyczną. Tym razem wziął na warsztat listy artystów.

[galeria_glowna]

Malarz, rysownik, projektant

Malarz, rysownik, projektant

Stanisław Szukalski, pseudonim Stach z Warty, urodzony 13 grudnia 1893 roku w Warcie, zmarł 19 maja 1987 roku w Burbank w USA. Rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, przywódca Szczepu Rogate Serce. Działał głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Poza licznymi dziełami artystycznymi, stworzył też pseudonaukę o nazwie zermatyzm. Stał się bohaterem jednych z najgłośniejszych skandali w życiu artystycznym międzywojennej Warszawy i Krakowa.

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki oraz historii Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego. Tadeusz Zych zaprezentował swoją nową książkę "W kręgu Rogatego Serca. Korespondencja Szukalszczyków z Marianem Ruzamskim".

Promocja wydawnictwa odbyła się w poniedziałek w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Na spotkaniu pojawili się zarówno ci młodsi, jak i nieco starsi miłośnicy historii.

KONTROWERSYJNY ARTYSTA

Autor książki "W kręgu Rogatego Serca. Korespondencja Szukalszczyków z Marianem Ruzamskim" podkreśla, że do napisania tej publikacji skłoniła historia Stanisława Szukalskiego oraz jego kontakty z tarnobrzeskim artystą Marianem Ruzamskim.

- Stanisław Szukalski był kontrowersyjnym artystą, ale jednocześnie tworzył ciekawe dzieła, które były wielokrotnie wychwalane w artystycznym światku - mówi Tadeusz Zych, autor książki. - Na czym polegała kontrowersyjność Szukalskiego? Niemal każda jego wystawa kończyła się skandalem towarzyskim. Poza tym według niektórych był zafascynowany faszyzmem. Nie zgadzam się z tym, choć trzeba przyznać, że marzył budowie nowej i lepszej Polski oraz Europy.

Stanisław Szukalski założył w 1929 roku grupę artystyczną skupiającą plastyków poszukujących inspiracji w kulturze dawnej słowiańszczyzny. Szczepowym zawołaniem grupy było hasło "Miłować, walczyć". Grupa działała do 1936 roku, organizując liczne wystawy na terenie całej Polski - publikując artykuły w pismach krajowych, wydając pocztówki z reprodukcjami swoich prac, oraz własny organ prasowy - pismo "Krak".
- Założyciel Szczepu podkreślał, że należy stworzyć prawdziwą polską sztukę - dodaje historyk.

ZAPOMNIANY RUZAMSKI

Oprócz postaci Stanisława Szukalskiego w książce doktora Tadeusza Zycha istotną rolę odgrywa Marian Ruzamski, artysta, malarz, który był związany z Tarnobrzegiem. Ruzamski był redaktorem pisma "Krak", a tarnobrzeski historyk dotarł do listów, które pisali do siebie Ruzamski oraz Szukalski.

- Od 20 lat zajmuje się historią Mariana Ruzamskiego. Artysty, który był zapomniany, a jest w końcu związany z naszym miastem. Na swojej drodze spotkałem wiele osób, które służyły mi materiałami oraz swoimi wspomnieniami o Marianie Ruzamskim, który nie przeżył drugiej wojny światowej i zmarł z wycieńczenia w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w Niemczech - dodaje Tadeusz Zych.

Książka "W kręgu Rogatego Serca. Korespondencja Szukalszczyków z Marianem Ruzamskim" jest już dostępna w tarnobrzeskich księgarniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie