Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie pracowało hospicjum w Stalowej Woli. Podano konkrety

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wizualizacja hospicjum, jakie w przyszłym roku powstanie w Stalowej Woli
Wizualizacja hospicjum, jakie w przyszłym roku powstanie w Stalowej Woli Urząd Miasta
Dzień po wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę hospicjum w Stalowej Woli, w Centrum Aktywności Seniora odbyła się konferencja programowa pod hasłem "Hospicjum znaczy miłość", mająca na celu przedstawienie najważniejszych założeń i standardów opieki paliatywnej.

Budowa hospicjum w Stalowej Woli

Jak wyjaśniła Dorota Szymańska, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw budowy hospicjum, tą konferencją rozpoczyna się cykl rozmów na tematy trudne ale ważne, dotykające naszych znajomych, sąsiadów, bliskich, w końcu nas samych.

- Choroba zawsze nadchodzi w złym momencie. Chorzy odczuwają lęk, niepewność ale i nadzieję. Nadzieję na dobrą jakość życia w ostatnim jego etapie. Tę jakość zapewnia właśnie opieka paliatywna - mówiła Dorota Szymańska.

W konferencji brali udział seniorzy, przedstawiciele zawodów medycznych oraz zaproszeni goście. Zaprezentowano jak będzie wyglądało hospicjum, jakie występują potrzeby na terenie miasta, powiedziano co to jest opieka paliatywna i kto może z niej skorzystać.

Hospicjum ma tonąć w zieleni

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wyjaśniał, że stalowowolskie hospicjum będzie miejscem wyprzedzającym czas swoim standardem, techniką, wyposażeniem. Na 3,5 tysiącach metrów kwadratowych będzie się mieścić 14 dwuosobowych pomieszczeń, izolatki i całe zaplecze gwarantujące profesjonalny proces opieki: gabinety, poradnie, sale rehabilitacyjne, świetlica, kuchnia, kaplica. Obiekt ma tonąć w zieleni.

- Czynimy starania, aby teren był rozszerzony o dodatkowe miejsca prowadzące do otwartych ogrodów - mówił prezydent. - Nasze hospicjum nie tylko ma skupiać się na działaniach medycznych ale także na działaniach woluntarystycznych, ma się stać centrum myśli, inicjatyw służących osobom chorym, cierpiącym oraz tym, którzy będą im w tym czasie współtowarzyszyć - dodał włodarz. Zaapelował też, aby najbliższy rok, zanim hospicjum zacznie działań, pracujący nad jego uruchomieniem zespół, czynił starania, aby pozyskać wykształcony personel, pełen empatii i wrażliwości.

Puckie Hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio

Stalowowolska placówka powstaje we współpracy z Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Na Pomorzu funkcjonuje już siedem lat a inicjatorem jej powstania był ksiądz Jan Kaczkowski, który poświęcił swoje życie służbie Bogu oraz osobom chorym i umierającym. Duchowny siedem lat temu zmarł na glejaka.

Jak wynika z wojewódzkiego planu transformacji dla województwa podkarpackiego na lata 2022-2026 wobec trendów demograficznych nastąpi wzrost zapotrzebowania na świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Ośrodki hospicyjne powinny docelowo powstać nie tylko w powiecie stalowowolskim ale i dębickim, jasielskim, sanockim, ropczycko-sędzisowskim i leżajskim. Należy też zwiększyć liczbę świadczeń hospicjum domowego.

Poradnia Medycyny Paliatywnej

Stalowowolska placówka ma nie tylko zapewniać całodobową opiekę nieulczelanie chorym ale być też siedzibą przychodni - Poradni Medycyny Paliatywnej i przestrzenią edukacyjną, gdzie odbywać się będą szkolenia i warsztaty.

W Poradni Medycyny Paliatywnej znajdować się będą gabinety: specjalisty medycyny paliatywnej, psychologa, dietetyka, rehabilitanta, gabinet pielęgniarki i rejestracja poradni.

W Hospicjum Stacjonarnym będzie miejsce na: 14 pokoi 2 osobowych wraz z łazienkami, 2 izolatki wraz z łazienkami i śluzami, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, punkt pielęgniarski, dział farmacji, kuchnia wraz z jadalnią, świetlica, kaplica, 2 pokoje gościnne, pomieszczenia techniczne, sanitarne oraz biura pracowników administracyjnych.

Hospicjum ruszy w 2024 roku

Pomieszczenia, w których będą przebywać pacjenci mają być wyposażone w system informujący personel o upadku pacjenta lub jego zbyt długim zatrzymaniu się w miejscu do tego nie przeznaczonym. Wejścia do budynku dostępne będą z poziomu otaczającego terenu, korytarze czy otwory drzwiowe będą przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie będzie progów i uskoków.

Opiekę pacjentom mają zapewniać zespoły złożone z lekarzy, pielęgniarek, dietetyków, psychologów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i duchowych. W razie potrzeby podopieczni będą mogli korzystać z rehabilitacji z pobliskim zespole opieki zdrowotnej zwanym „ambulatorium”.

Hospicjum ma ruszyć w 2024 roku. Inwestycja o wartości 27,5 mln zł powstaje dzięki rządowej dotacji z "Polskiego Ładu" w kwocie 15 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie