Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną miasta w sprawie budżetu obywatelskiego

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wybrany podczas głosowania mieszkańców w 2019 roku zwycięski projekt Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 nie może być zrealizowany. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że został wybrany z naruszeniem prawa.
Wybrany podczas głosowania mieszkańców w 2019 roku zwycięski projekt Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 nie może być zrealizowany. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że został wybrany z naruszeniem prawa. Fot. Wioletta Wojtkowiak
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Tarnobrzega na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Oznacza to, że projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”, który poparło najwięcej mieszkańców, nie może być zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 rok.

Przypomnijmy, że w 2020 roku Regionalna Izby Obrachunkowa w Rzeszowie stwierdziła, że projekt dotyczący budowy i rozbudowy energooszczędnego oświetlenia ulic został wybrany do realizacji z naruszeniem prawa.

Organ nadzoru wytknął, że koszt zadania przekracza o 56,3 tysiące złotych kwotę wydatków budżetu obywatelskiego na tak zwane projekty duże, ponadto zakłada poniesienie nakładów na nieruchomość (cmentarz parafialny), do której tytuł prawny posiada parafia.

Jednocześnie Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała miastu przyjąć do realizacji pozostałe duże projekty budżetu obywatelskiego, czyli: Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim, Bliżej zwierząt bezdomnych - Aleja Edukacyjna dla Dzieci i Młodzieży w Schronisku, Rekreacyjno-edukacyjny plac zabaw przy Przedszkolu nr 5 w Tarnobrzegu, Kompleks boisk do sportów plażowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim, Renowacja kamiennego krzyża, montaż kamery monitoringu, budowa miejsc parkingowych przed bramą Zamku Dzikowskiego.

Od uchwały RIO władze Tarnobrzega odwołały się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, zmniejszając jednocześnie wartość projektu. Sąd uznał jednak argumentację kolegium izby i skargę oddalił. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który 9 czerwca wydał niekorzystny dla miasta wyrok.

„O wyrokach sądowych się nie dyskutuje”

W piątek 11 czerwca rzecznik tarnobrzeskiego magistratu Wojciech Lis przekazał mediom komentarz o następującej treści:

„Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 czerwca 2021 roku oddalił skargę kasacyjną Miasta Tarnobrzeg w sprawie, w której Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie wbrew wynikom głosowania przeprowadzonego w ramach budżetu obywatelskiego, dokonała własnego doboru zadań do wykonania – niezgodnego z wynikami głosowania mieszkańców Miasta Tarnobrzega. Z szacunku do woli mieszkańców Miasta Tarnobrzega, wyrażonej bezpośrednio i wprost podczas głosowania w ramach wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, Prezydent Miasta Tarnobrzega podjął wszelkie możliwe środki prawne, zmierzające do ochrony samodzielności Miasta Tarnobrzega oraz suwerennej woli mieszkańców naszej wspólnoty samorządowej do samostanowienia o swoich inwestycjach i planach. Mamy świadomość, że o wyrokach sądowych się nie dyskutuje. Jednocześnie, szanując wolę mieszkańców Tarnobrzega, informujemy, że wszystkie zadania zawarte w projekcie „Widno i bezpiecznie”, na który zagłosowało prawie trzy tysiące tarnobrzeżan, będą realizowane ze środków własnych miasta”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie