Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg w projekcie Blue Valley - Wiślanym Szlakiem. Tak ma wyglądać estakada z wału wiślanego nad Jezioro Tarnobrzeskie. Zobacz!

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wizualizacja kładki z wału wiślanego nad Jezioro Tarnobrzeskie
Wizualizacja kładki z wału wiślanego nad Jezioro Tarnobrzeskie
Imponująco wygląda wizualizacja inwestycji w Tarnobrzegu, która ma powstać w ramach projektu "Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Jest to ponadregionalna inicjatywa zakładająca budowę tras rowerowych, szlaków kajakowych oraz miejsc dla kamperów wzdłuż Wisły i jej dopływów. Jedno z zadań to kładka rowerowa nad tarnobrzeską Wisłostradą z wału wiślanego nad Jezioro Tarnobrzeskie.

Tarnobrzeg na trasie rowerowej Blue Valley - Wiślanym Szlakiem. Nad Jezioro Tarnobrzeskie będzie można wjechać kładką nad drogą wojewódzką 871

„Blue Valley – Wiślanym Szlakiem” to projekt partnerski realizowany w porozumieniu z województwami: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Liderem w projekcie jest Województwo Podkarpackie. Inwestycje przewidziane w ramach zadania mają być finansowane z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027.

W ramach projektu planowana jest realizacja trzech komponentów:

  • budowa trasy rowerowej,
  • budowa infrastruktury kajakowej
  • budowa infrastruktury kamperowej wzdłuż rzek Wisła i San

Na Podkarpaciu wzdłuż Wisły ma powstać asfaltowa trasa rowerowa w standardzie europejskim. Będzie przebiegać po wale wiślanym od Gawłuszowic w powiecie mieleckim do Tarnobrzega, od mostu w Nagnajowie do przeprawy promowej na wysokości osiedla Przywiśle.

Koncepcja przewiduje też łącznik między trasą na wale a Jeziorem Tarnobrzeskim. Według informacji, jakie uzyskaliśmy w magistracie na tarnobrzeskim odcinku na wysokości wjazdu głównego nad akwen z drogi wojewódzkiej 871 planowana jest kładka umożliwiająca bezpieczny zjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie z wiślanego szlaku rowerowego.

Wizualizacja estakady nad Wisłostradą wygląda imponująco.

Umowę na realizację zadania miasto Tarnobrzeg zawarło 14 kwietnia z Województwem Podkarpackim w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027

- powiedział prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Jest to wstępna umowa ramowa na budowę trasy rowerowej, która będzie przebiegać po wałach przeciwpowodziowych oraz drogach przewałowych o utwardzonej nawierzchni, wraz z łącznikiem, estakadą pomiędzy wałem a Jeziorem Tarnobrzeskim. Cieszy, że w projekcie uwzględniono tę kładkę będącą bezpiecznym zjazdem z wiślanego szlaku nad nasze jezioro. Uważaliśmy, że planowana trasa, oceniana jako olbrzymia szansa na aktywizację turystyczną Polski Wschodniej, wiodąca przez parki krajobrazowe, przez tak turystycznie rozpoznawalne miejscowości jak Kazimierz Dolny, czy Sandomierz, nie może pomijać Jeziora Tarnobrzeskiego. Podjęliśmy starania o taki łącznik, jak widać, skuteczne – mówi prezydent.

Wysokość dofinansowania projektu wynosi maksymalnie 85 procent, pozostała część kosztów, to jest wkład własny w wysokości 15 procent, zostanie zabezpieczona przez Województwo Podkarpackie. Do 10 października 2023 roku miasto Tarnobrzeg ma przekazać w województwie dokumenty niezbędne do realizacji projektu.

Znamy miejscowości na trasie rowerowej Blue Valley - Wiślany Szlak w czterech województwach

Cała trasa będzie przebiegać przez cztery województwa, podkarpackie, lubelskie, mazowieckie oraz świętokrzyskie. Jej przebieg został określony w następujący sposób:

Szczucin-Połaniec - po stronie województwa świętokrzyskiego; Gawłuszowice - Padew Narodowa - Baranów Sandomierski - Tarnobrzeg - po stronie woj. podkarpackiego; Tarnobrzeg prom- Sandomierz – Wrzawy- Radomyśl nad Sanem – Zawichost – Annopol – Łaziska- Józefów nad Wisła – Wilków – Mięćmierz, Janowiec nad Wisłą – Kazimierz Dolny – Puławy – Gołąb – wejście trasy do województwa mazowieckiego na wysokości Dęblina przez most Pułku Piechoty Wilków w Dęblinie: granica z woj. lubelskim, Głusiec – Sieciechów – Kozienice – Ryczywół – Ostrów- Mniszew – gr. stołecznego NUTS-2(od Kozienic jednocześnie Green Velo i EuroVelo 11) – gr. stołecznego NUTS-2 – Czerwińsk n. Wisłą – Wyszogród – Przystań Suchodół – Wiączemin Polski – Plaża Jordanów – Płock – Murzynowo – granica województwa kujawsko-pomorskiego – Eurovelo.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie