MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VI Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli. Porady naukowców dla producentów miodu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wykłady w ukwieconej auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej
Wykłady w ukwieconej auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej Zdzisław Surowaniec
W piątek, 27 września, piękną aulę działającego w Stalowej Woli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej wypełniły setki… pszczelarzy. Tego dnia odbyło się tu VI Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje”.

Konferencję otworzyli starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny i wicestarosta Mariusz Sołtys.

– To już kolejna edycja tej imprezy. Wystarczy rozejrzeć się po auli, żeby zrozumieć jak trafiony był to pomysł. Gdy sześć lat temu powiat stalowowolski organizował ją po raz pierwszy, przygotowaliśmy się na stu pięćdziesięciu uczestników. Wydarzenie szybko nam się jednak rozrosło, w tym roku chęć wzięcia w nim udziału wyraziło ponad trzysta osób. Państwa tak liczna obecność tu dzisiaj świadczy o tym, że to co robimy, jest potrzebne i dlatego mogę zapewnić, że będziemy kontynuować tę konferencję w przyszłości – mówił starosta Janusz Zarzeczny do zgromadzonych gości.

Miłym akcentem oraz wyrazem docenienia organizatorów tego cyklicznego wydarzenia przez środowisko pszczelarzy, a więc adresatów konferencji, było wręczenie im brązowych odznak „Za zasługi dla Podkarpackiego Pszczelarstwa”, przyznanych przez Wojewódzki Związek Pszczelarski w Rzeszowie.

– Uczestniczę w Forum Pszczelarskim „Stalowa pszczoła nie istnieje” od pierwszej edycji i jestem pod wrażeniem tej imprezy. Dlatego z przyjemnością informuję, że Wojewódzki Związek Pszczelarski w Rzeszowie postanowił uhonorować brązowymi odznakami ludzi wspierających pszczelarstwo, czyli panów: Janusza Sudoła – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stalowej Woli, Grzegorza Jańca – naczelnika Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym oraz Huberta Karwana – kierownika Referatu Leśnictwa i Ochrony Przyrody w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Tradycyjnie już, z wykładami podczas forum wystąpiły największe krajowe autorytety w dziedzinie pszczelarstwa. W tym roku byli to: profesor Artur Stojko, który opowiadał o apiterapii w naukach medycznych, wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego doktor habilitowany Zbigniew Kołtowski, który wygłosił wykład „Słabe zbiory miodu – wina natury czy pszczelarza?”, a także doktor habilitowany Paweł Chorbiński, który mówił na temat zagrożenia zdrowotnego pszczół związanego z gospodarką wędrowną. Natomiast doktor Jerzy Próchnicki oraz doktor Michał Krysiak mówili o wspólnej walce o przyszłość pszczelarzy i rolników.

Podobnie jak w latach poprzednich, konferencji towarzyszył kiermasz, na którym pszczelarze mogli zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Były też przygotowane przez nich stoiska na parkingu przy Politechnice, gdzie mieszkańcy mogli spróbować rożnego rodzaju miodów z lokalnych pasiek, a także kupić złocisty nektar, będący owocem ciężkiej pracy pszczół i pszczelarzy.

Stoiska były chętnie odwiedzane przez uczniów szkół i przedszkolaków, gdzie mogli degustować pyszny miód z pasiek z terenu powiatu czy zobaczyć rój pszczół pracujący za szybą.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie