Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę wiosenna akcja sprzątania Wisły i Sanu na brzegach rzek i wodzie. Każdy może dołączyć

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Śmieci wyłowione z Wisły na odcinku tarnobrzeskim podczas ostatniej akcji sprzątania w 2019 roku
Śmieci wyłowione z Wisły na odcinku tarnobrzeskim podczas ostatniej akcji sprzątania w 2019 roku Fot. Wioleta Wojtkowiak
W sobotę 8 maja „Napędzani Wisłą” i jej partnerzy chcą już po raz szósty posprzątać Wisłę oraz San. Akcja na terenie powiatów północnego Podkarpacia ma na celu zebranie odpadów z powierzchni wody, nawisów przybrzeżnych i okolic rzek.

Odcinek Sanu będzie sprzątany od progu wodnego w okolicach elektrowni w Stalowej Woli aż do ujścia rzeki do Wisły. Sprzątanie Wisły obejmie odcinek od Dymitrowa Małego w gminie Baranów Sandomierski do ujścia Sanu.

Sprzątanie Sanu na stalowowolskim odcinku rzeki koordynuje Ochotnicza Straż Pożarna w Stalowej Woli. W powiecie niżańskim akcją dowodzi Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Wolontariusze będą oczyszczać także odcinek rzeki Tanew od gminy Harasiuki do gminy Ulanów.

Wisła na odcinku od Baranowa Sandomierskiego do Tarnobrzega sprzątana będzie pod kierunkiem baranowskiego samorządu oraz tarnobrzeskiego Ogniska TKKF Siarka. - Chętnych do pomocy zapraszamy na godzinę 8 na przystań przy Fregacie - mówi Zbysław Babula. Wisłę i San na terenie gminy Gorzyce porządkuje Ochotnicza Straż Pożarna we Wrzawach.

Fundacja Fundusz Lokalny SMK, która powołała partnerstwo "Napędzani Wisłą", szacuje, że w regionie porządki na wodzie będzie prowadziło około 20 jednostek pływających, zaś brzegi rzek będzie sprzątać około 300 wolontariuszy.

Wisła oraz San to jeden z najciekawszych zasobów naturalnych regionu. To ornitologia, pejzaż dla obiektywu, teren do rekreacji wodniackiej, historia oraz tradycja. Inicjatywy, jakie podejmuje Fundacja Fundusz Lokalny SMK na rzecz Wisły mają pokazać, że niekoniecznie trzeba wyjeżdżać nad morze czy na Mazury, by przyjemnie spędzić wolny czas, a to przecież mamy za przysłowiowym płotem. Chcemy nie tylko korzystać z zasobów Wisły i Sanu, ale również dbać o czystość tych rzek. Czujemy się gospodarzami tych wód, gdyż spędzamy tu wiele dni w roku. Organizacja spływów to przygoda z naturą. To edukacja przyrodnicza. Chciałbym dziś zaprosić wszystkich chętnych – organizacje, instytucje oraz osoby fizyczne, którym Wisła oraz San jest bliska sercu do włączenia się w sprzątanie rzek i w inne nasze akcje

– mówi koordynator inicjatywy Robert Bąk.

Wsparcie działań polegające na odbiorze zebranych śmieci i ich utylizacji oraz przekazaniu worków na śmieci i rękawic dla wolontariuszy zadeklarowały nadrzeczne samorządy: Zaleszany, Gorzyce, Urząd Miasta Stalowa Wola, Starostwo Powiatowe w Nisku, Nisko, Urząd Miasta w Sandomierzu, Urząd Miasta w Tarnobrzegu, Rudnik nad Sanem oraz Ulanów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie