Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli działa już Poradnia Medycyny Paliatywnej, wkrótce otwarcie hospicjum. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prace przy budowie hospicjum w Stalowej Woli są bardzo zaawansowane.
Prace przy budowie hospicjum w Stalowej Woli są bardzo zaawansowane. Zdzisław Surowaniec
Od 1 sierpnia w Stalowej Woli w tak zwanym "ambulatorium" przy ulicy Kwiatkowskiego ruszyła Poradnia Medycyny Paliatywnej. Po otwarciu na początku 2024 roku obiektu hospicyjnego, zostanie przeniesiona do budynku obok.

Poradnia Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli

Do Poradni Medycyny Paliatywnej w Stalowej Woli mogą zgłaszać się osoby na różnym etapie leczenia onkologicznego. Mogą to być osoby, które zakończyły leczenie przyczynowe, ponieważ wyczerpane zostały możliwości terapeutyczne oferowane przez onkologów, są w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia) i odczuwają skutki uboczne prowadzonej terapii, nie zostały zakwalifikowane do leczenia onkologicznego z uwagi na zły stan ogólny lub zaawansowanie procesu nowotworowego, dla których leczenie objawowe jest jedyną możliwą formą leczenia.

Porad udziela doktor Aneta Słowik, specjalistka onkologii klinicznej oraz medycyny paliatywnej, która wyraziła podziw dla budowanego obiektu hospicyjnego w Stalowej Woli. Wspomniała, że poradnia funkcjonuje od poniedziałku do środy, prowadząc konsultacje dotyczące zastosowania wsparcia żywieniowego, zajmuje się zwalczaniem dokuczliwych objawów wynikających z choroby lub stosowanej terapii, leczeniem bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej, kontynuowaniem terapii bisfosfonianami u chorych z przerzutami raka kości, w końcu prowadzi konsultacje dotyczące kwalifikacji do żywienia dojelitowego i udziela porad psychologicznych dla chorych. Rejestracji można dokonać osobiście i telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00, pod numerem: 158135465.

Hospicjum w Stalowej Woli zrodzone z godności i miłości

19 września zaprezentowano efekty prac na placu budowy hospicjum.

Zobacz zdjęcia:

- To obiekt zrodzony z godności, miłości, z obserwacji i potrzeb mieszkańców. Mimo, że śmierć jest tematem smutnym, wywołującym lęk, niepokój, to o takich sprawach trzeba rozmawiać, wypracowując rozwiązania o najwyższych standardach, które będą towarzyszyć chorym w ich ostatnich chwilach - mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Obecnie zakres prac jest mocno zaawansowany, trwają prace tynkarskie, kończone są wylewki podłogowe, pod montaż wykładzin, zakończono instalacje elektryczne i hydrauliczne. Obiekt jest zadaszony, zamontowano okna. Budynek będzie posiadał na dachu instalacje fotowoltaiczną i pompy ciepła.

Hospicjum w Stalowej Woli z ambulatorium

Budynek hospicjum ma uwzględniać wszystkie ważne sfery życia chorego: somatyczną, psychiczną, społeczną i duchową oraz umożliwiać kontakt z bliskimi. Znajdzie się miejsce do wspólnego rodzinnego obiadu, zaplanowano też kaplicę, salę ćwiczeń z przyrządami do rehabilitacji i fizjoterapii, sale terapeutyczne, czy sale do wspólnych spotkań. Od strony świetlicy oraz jadalni usytuowane będzie duże panoramiczne okno z widokiem na tarasy i zieleń.

Budowa obiektu i jego uruchomienie jest planowane na pierwszy kwartał 2024 roku. Docelowo hospicjum będzie połączone z budynkiem Ambulatorium, którego zaplecze medyczne, rehabilitacyjne, diagnostyczne ma być wsparciem dla funkcjonowania hospicjum. Stworzony obiekt zapewnieni pacjentom jak najwyższą jakość życia, będzie wsparciem nie tylko dla chorych, ale również dla ich bliskich oraz wszystkich zaangażowanych w opiekę oraz codzienne towarzyszenie w chorobie.

Integralnym elementem inwestycji ma być zakup niezbędnego wyposażenia i aparatury medycznej umożliwiającej całodobowe monitorowanie stanu podopiecznych. Budynek będzie spełniać wysokie standardy w zakresie energooszczędności oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Placówka, której koszt budowy wyniesie 24 miliony złotych, plus 3 miliony na wyposażenie, czyli w sumie 27 milionów złotych, będzie dysponować 30 łóżkami w pokojach jedno- i dwuosobowych, a pokoje będą wyposażone w łazienki. W budynku hospicjum zaprojektowano dodatkową łazienkę z przeznaczeniem dla osób leżących. Zapewnienie chorym intymności jest jednym z najważniejszych założeń w projekcie. Hospicjum będzie dysponowało własną kuchnią z zapleczem kuchennym, aby móc sprostać wymaganiom osób ciężko chorych. Dla bliskich i rodzin pacjentów zaplanowano 2 pokoje gościnne z łazienkami. Dla pracowników przewidziano część administracyjno-biurową.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie