Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stalowej Woli w muzeum pokażą jak to jest z funkcjonowaniem zmysłów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Poznawanie zmysłów człowiek jest fascynujące szczególnie dla najmłodszych, dla których jest to wspaniała zabawa
Poznawanie zmysłów człowiek jest fascynujące szczególnie dla najmłodszych, dla których jest to wspaniała zabawa Muzeum Regionalne
Od 24 sierpnia w muzeum przy ulicy Sandomierskiej dostępna będzie interaktywna wystawa, poświęcona funkcjonowaniu zmysłów człowieka.

Ekspozycja przybliża fascynujący i tajemniczy świat ludzkich zmysłów, odkrywa budowę oraz tajniki „działania” naszych oczu, uszu, nosa… Prezentowane modele umożliwią widzom samodzielne przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajemnic funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.

Ekspozycja złożona jest z trzech przestrzeni tematycznych. Pierwsza, nazwana „Receptory”, pozwala poznać budowę poszczególnych organów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców. Wykonując proste eksperymenty, każdy może sprawdzić funkcjonowanie własnych zmysłów np. widzenie peryferyjne, powidok czy granice słuchu.

Przestrzeń druga – „Mono czy stereo” – zawiera modele pokazujące, w jaki sposób bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł, tj. dwojga oczu, dwojga uszu – zwiększają jego możliwości percepcyjne.

W przestrzeni trzeciej – „Iluzje” – obok popularnych iluzji optycznych, będzie można poddać się złudzeniom słuchowym, upewnić się, czy aby nie myli nas nasz zmysł dotyku, sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi. Łącznie do dyspozycji zwiedzających przygotowano kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych. Kurator wystawy doktor Maciej Kluza, Uniwersytet Jagielloński.

Już wkrótce otwarcie w muzeum dojdzie do otwarcia nowej wystawy stałej: „Alfons Karpiński z Rozwadowa do Paryża. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli”. Będzie ją mozna oglądać w przystosowanych na ten cel pomieszczeniach po dawnym sądzie na osiedlu Rozwadów.

W muzeum oglądać można wystawę „Stefan Norblin – Portrety ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli”. Zobaczyć na niej można zakupione dzieło Stefana Norblina „Portret Maxa Makowskiego”. Jest to prawdopodobnie jedyna praca tego malarza pochodząca z okresu irackiego znajdująca się w Polsce. Pozyskanie tego nieznanego dotąd obrazu było możliwe dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kolekcje Muzealne”. Muzeum Regionalne już od 2011 roku prowadzi badania nad twórczością Norblina, a także tworzy kolekcję jego różnorodnych dzieł. Prezentowany portret przedstawia doktora Maxa Makowskiego, przyjaciela artysty, który pomógł Norblinom podczas ich pobytu w Bagdadzie. Prezentacja obrazu odbędzie się w 126. rocznicę urodzin malarza. Na ekspozycji pokażemy 17 obrazów z kolekcji muzeum autorstwa tego niezwykłego artysty. Stefan Norblin nazywany jest artystą trzech kontynentów. Tworzył swoje prace w Europie, Azji oraz Stanach Zjednoczonych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace z tych wszystkich części świata.

Twórczość Norblina w Polsce przypada na czas odradzania się kultury po odzyskaniu przez kraj niepodległości w 1918 r. Jest to okres szybkiego rozwoju gospodarczego i kulturalnego Polski, a także poszukiwań stylu narodowego. Twórczość Stefana Norblina znakomicie wpisuje się w kontekst kulturowy tego okresu, zaś styl art déco, w którym głównie tworzył, stał się wyznacznikiem mody i gustu tych lat. Życie w stolicy lat międzywojennych obfitowało w wiele wydarzeń artystycznych. Norblin jako twórca wszechstronny: malarz, portrecista, projektant wnętrz i architektury, ilustrator, grafik reklamowy, należał w Polsce do grona najbardziej wziętych twórców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie