Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w Stalowej Woli. Była dyskusja o pomocy pokrzywdzonym przestępstwem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem w starostwie w sprawie pomocy poszkodowanym
Spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem w starostwie w sprawie pomocy poszkodowanym Zdzisław Surowaniec
W Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli miało miejsce spotkanie poświęcone ocenie programu „Ogólnopolskiej sieci ośrodków i punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem”, utworzonej w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Gościem był wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Starosta Janusz Zarzeczny oraz wicestarosta Mariusz Sołtys chwalili program skierowany do osób znajdujących się w trudnej sytuacji, czy to życiowej, czy finansowej, w jaką popadły jako ofiary przestępstw.

- Rocznie ofiarą przestępstw pada 200 tysięcy osób. Znaczna część, to kobiety i dzieci. Wiele osób szukało pomocy, ale nie mogło jej znaleźć. Często postępowania sądowe trwają latami. A dzięki takim ośrodkom, osoby poszkodowane uzyskają pomoc od razu. Taki ośrodek – oferujący kompleksową pomoc ofiarom przestępstw uruchomiliśmy już w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Stalowej Woli – mówił wiceminister Marcin Warchoł.

Jak zaznaczył, w latach 2019 – 2021 w ramach Funduszu Sprawiedliwości będzie do rozdysponowania 352,5 miliona złotych. Pieniądze są przeznaczane na leczenie, rehabilitację, leki nierefundowane, wyroby medyczne, zakwaterowanie, naukę dzieci w szkołach i przedszkolach, czy opiekę nad dziećmi w żłobkach.

- Na przykład jeśli ktoś stracił osobę bliską i nie jest w stanie sam sobie z tym poradzić, stracił dach nad głową, uległ wypadkowi i potrzebuje pieniędzy na leczenie, rehabilitację, sprzęt medyczny – właśnie na takie sytuacje są te środki w ramach Fundusz Sprawiedliwości – mówił wiceminister. Podkreślił, że ofiary przestępstw mogą liczyć na pomoc także poza urzędowymi godzinami pracy instytucji.

- Kończymy z sytuacją, kiedy to jedna instytucja wysyła do drugiej faks, jest po godzinach pracy i sekretariat już nie pracuje, każdy mówi, że wykonał wszytko co należy, ale stała się krzywda ludzka. Ktoś za to odpowiada. Potem media informują, że doszło do kolejnej tragedii związanej z przemocą domową czy jakikolwiek innej. Takich sytuacji już nie będzie, chcemy ich unikać, chcemy je eliminować właśnie z jednej z strony przez pomoc dla ofiary, a z drugiej strony ze względu na szybką egzekucję decyzji jeśli chodzi na przykład o eksmisje sprawcy z lokalu. Kończymy z państwem „na faks” na „pismo”, w sytuacji w której jest zagrożenie zdrowia i życia. Państwo to są siły szybkiego reagowania. Ludzie dobrej woli, stalowej woli, dobrego serca, ludzie, którzy będą reagować szybko „na telefon” , bo tak to działa – mówił Marcin Warchoł.

Simona Wójtowicz, koordynator Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli wyjaśniała, że w ramach projektu „Razem Bezpieczniej”, ośrodek oferuje wsparcie i pomoc dla: osób pokrzywdzonych przestępstwem, najbliższych osobie pokrzywdzonej przestępstwem, świadkom przestępstwa, a także osobom najbliższym świadkom przestępstwa.

Osoba pokrzywdzona przestępstwem może liczyć na pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną i psychiatryczną, pomoc mediatora, finansowania szkoleń i kursów, pokrywania kosztów czasowego zakwaterowania lub schronienia, kosztów świadczeń zdrowotnych i wyrobów ortopedycznych, przejazdu środkami komunikacji publicznej związanych z uzyskaniem świadczeń, kosztów żywności lub bonów żywnościowych, zakupu odzieży, bielizny, środków czystości. Świadek przestępstwa – może liczyć na pomoc psychologa, psychiatry i terapeuty. Jeśli to konieczne zapewniona jest pomoc tłumacza języka obcego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak żyli osadzeni w dawnych więzieniach?



Co może policjant, a czego nie?


Czy dostałbyś się do policji? Test


Czy dogadałbyś się w więzieniu? Test z grypsery


Wiesz, co oznaczają więzienne tatuaże?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie