MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wierni na mszach rezurekcyjnych w poranek wielkanocny (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Od procesji rezurekcyjnej o godzinie 6 rano rozpoczęły się msze święte rezurekcyjne. Wierni szli w procesji wokół kościoła. Przodem niesiona była postać Chrystusa, gromnica zwana Paschałem, krzyż ozdobiony stułą, a pod baldachimem ksiądz niósł monstrancję z Hostią.

[galeria_glowna]

Procesja wokół kościoła Trójcy Przenajświętszej

Wierni na mszach rezurekcyjnych w poranek wielkanocny (zdjęcia)
Zdzisław Surowaniec

(fot. Zdzisław Surowaniec)

Podczas mszy świętej czytany był fragment Pisma Świętego o trzech kobietach, które przyszły do grobu namaścić ciało zmarłego Jezusa, a zobaczyły odsunięty kamień, pusty grób i anioła, który im powiedział, że Jezus zmartwychwstał.

- Człowiek ma wszczepiony przez Boga pęd do życia. Bóg chce, abyśmy życia na ziemi i tego, które jest w niebie - powiedział ks. Tomasz Wilisowski, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. Kapłan wspomniał, że ci, którym Jezus się pokazał po zmartwychwstaniu, nie rozpoznali Go. - Trzeba wsłuchiwać się w słowa Chrystusa Zmartwychwstałego. Nasza droga życia ziemskiego zakończy się pełnym sukcesem, bo Zbawiciel jest z nami na wieki, aż do końca świata - mówił ks. Tomasz. - Człowiek duchowy potrzebuje czasu, aby się narodzić. Ale jest ktoś, kto nam towarzyszy, kto nas umacnia. To Chrystus Zmartwychwstały. Napełnijmy się tym życiem - zakończył kapłan.

Początków tradycji procesji rezurekcyjnej doszukiwać należy w czasach gdy powszechne było grzebanie zmarłych wokół kościoła. Wówczas procesja rezurekcyjna miała jednocześnie przesłanie eschatologiczne, dotyczące życia pośmiertnego.

Z mszami rezurekcyjnymi w naszym regionie wiąże się parada turków w Woli Rzeczyckiej i w Radomyślu nad Sanem w powiecie stalowowolskim. W Ulanowie koło Niska flisacy strzelali na wiwat z "beczki wiwatówki".

W Polsce rezurekcje, co z łacińskiego znaczy dosłownie zmartwychwstanie (resurrectio), wprowadzili bożogrobowcy-miechowici, czciciele męki Chrystusa i Jego zmartwychwstania, sprowadzeni z Jerozolimy do Miechowa koło 1163 roku. Pierwszy opis nabożeństwa rezurekcyjnego pochodzi z XIII wieku i znajduje się w księdze katedry płockiej i w tzw. Rytuale Piotrkowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie