Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie podpisały porozumienie z samorządami Podkarpacia i Świętokrzyskiego. Mapy powodziowe nie zablokują rozwoju gmin

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Podczas konferencji w Baranowie Sandomierskim wiceminister infrastruktury Rafał Weber, prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz samorządowcy z gmin dorzecza Wisły w województwach podkarpackim i świętokrzyskim ogłosili podpisanie porozumienia o poprawie bezpieczeństwa powodziowego w regionie. Do najważniejszych należą rozbudowa wałów przeciwpowodziowych i zmiany legislacyjne, które poskutkują zdjęciem zakazów inwestowania na terenach ujętych w mapach zagrożenia i ryzyka powodziowego.

Porozumienie dotyczy Tarnobrzega i powiatów tarnobrzeskiego, mieleckiego w województwie podkarpackim oraz Sandomierza i powiatów sandomierskiego, staszowskiego i buskiego w województwie świętokrzyskim, gdzie mapy wzbudziły ogromne emocje. Okazało się bowiem, że umiejscowione na nich poldery zalewowe blokowały inwestycje samorządów.

Przez ostatnie miesiące przedstawiciele Wód Polskich, miast i gmin dążyli do rozwiązania konfliktu interesów w ramach działań Zespołu do spraw poprawy bezpieczeństwa powodziowego na obszarze dorzecza Wisły w rejonie Wisły Sandomierskiej.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że efektem rozmów są rozwiązania, które pozwolą na poprawę bezpieczeństwa powodziowego w regionie.

Postanowiono, że wykonane zostanie szczegółowe Studium Wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru między Krakowem a Zawichostem, które jeszcze raz dokładnie, i z uwzględnieniem interesów samorządów, przeanalizuje możliwość prowadzenia działań i inwestycji przeciwpowodziowych, w tym polderów.

Częścią studium będzie projekt rozbudowy wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Baranów Sandomierski, które wzmocnią poziom ochrony przeciwpowodziowej w narażonym na podtopienia regionie.

Porozumienie przewiduje, że Wody Polskie otrzymają wsparcie w zakresie zmian legislacyjnych dotyczących wprowadzenia decyzji zwalniających z zakazów na terenach szczególnego zagrożenia powodzią oraz przeprowadzenie aktualizacji map zagrożenia powodziowego na odcinku Wisły Sandomierskiej.

- Projekt ustawy, która nowelizuje prawo wodne, jest po uzgodnieniach międzyrządowych i konsultacjach społecznych. Kwestie sygnalizowane przez samorządy zostaną naniesione i mamy nadzieję, że w szybkim tempie ustawa wejdzie w życie a jej wszystkie elementy wzmocnią bezpieczeństwo i nie zakłócą rozwoju gmin, które znajdują się na terenie obszarów zalewowych - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Ponadto samorządy zadeklarowały zmiany legislacyjne umożliwiające występowanie gmin w roli inwestora zastępczego dla usuwania drzew i krzewów w międzywalach na działkach prywatnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie