MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów w Tarnobrzegu. Będzie druga tura! Sensacyjne prowadzenie Norberta Mastalerza. Mamy listę radnych

Grzegorz Lipiec
W wyborach na prezydenta Tarnobrzega Norbert Mastalerz z Tarnobrzeskiej Lewicy zdobył 42,03 proc. głosów, a rządzący naszym miastem od 12 lat Jan Dziubiński 34,65 proc.

Sromotną klęskę poniesie prawdopodobnie kandydat Platformy Obywatelskiej Janusz Kropornicki - 1834 głosy - 10%, który zajmuje czwarte miejsce i przegrywa w większości komisji z kandydatem PSL Tadeuszem Gospodarczykiem - 2503 głosy - 13%

Do tarnobrzeskiej rady miejskiej Platforma Obywatelska wprowadziła dziewięciu radnych, a koalicjanci z Tarnobrzeskiego Porozumienia Prawicy oraz Prawa i Sprawiedliwości ośmiu rajców.
To prawdziwy nokaut. Jan Dziubiński z Tarnobrzeskiego Porozumienia Prawicy przegrywa w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Tarnobrzegu ze swoim odwiecznym rywalem, Norbertem Mastalerzem z Tarnobrzeskiej Lewicy.

Na Norberta Mastalerza zagłosowało 8071 osób (42,03 proc.), czyli aż o 2302 wyborców więcej niż cztery lata temu. Jan Dziubiński otrzymał 6654 głosów (34,65 proc.) i to właśnie wspomnianą wyżej dwójkę zobaczymy w drugiej turze, która odbędzie się 5 grudnia.

Bardzo interesująco rozłożyły się wyniki pozostałych dwóch konkurentów o prezydencki fotel. Na trzecim miejscu wbrew sondażom znalazł się Tadeusz Gospodarczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który uzyskał 2535 głosów, czyli 13,15 proc. poparcia. Sromotną klęskę poniósł Janusz Kropornicki z Platformy Obywatelskiej, który zdobył tylko 1955 głosów (10,18 proc.) i uplasował się za kandydatem ludowców.

Lista radnych Rady Miasta Tarnobrzega wybranych w niedzielnych wyborach samorządowych:

Platforma Obywatelska: Dariusz Kołek, Robert Niedbałowski, Tadeusz Franciszek Zych, Janusz Kropornicki, Tomasz Pawlik, Stanisław Uziel, Sławomir Partyka, Łukasz Dybus, Kazimierz Kwiatkowski.
Prawo i Sprawiedliwość: Roland Rudnicki, Jan Dziubiński, Andrzej Wójtowicz, Józef Motyka.
Tarnobrzeskie Porozumienie Prawicy: Włodzimierz Trybuła, Tomasz Lenard, Marian Kołodziej, Waldemar Stępak.
Tarnobrzeska Lewica: Ryszard Kiper, Norbert Mastalerz, Stanisław Banaszak.
Polskie Stronnictwo Ludowe: Tadeusz Gospodarczyk.

Głosy na kandydatów do rady miejskiej rozkładały się już zupełnie inaczej. Lista Platformy Obywatelskiej okazała się najmocniejsza i uzyskała 5357 głosów (28,89 proc.). Prawo i Sprawiedliwość zdobyło natomiast 5357 głosów (22,70 proc.), a Tarnobrzeskie Porozumienie Prawicy 4097 (22,02 proc.).

Tarnobrzeska Lewica cieszy się poparciem 3307 wyborców (17,78 proc.), a lista Polskiego Stronnictwa Ludowego zdobyła 1601 głosów (8,61 proc.). Jak te głosy rozkładają się na podział mandatów w radzie? Platforma będzie miała dziewięciu radnych, Prawo i Sprawiedliwość czterech, taki sam stan posiadania będzie miało Tarnobrzeskie Porozumienie Prawicy. Trzech rajców wywodzić się będzie z listy Tarnobrzeskiej Lewicy, a jeden z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Już teraz wiele mówi się o powstaniu koalicji Platformy Obywatelskiej z lewicą oraz Tadeuszem Gospodarczykiem z PSL-u. Taka koalicja liczyłaby 13 radnych. Całkiem możliwe są także koalicje: PO z Tadeuszem Gospodarczykiem lub też PO z lewicą. Nie można także wykluczyć tego, że część Platformy dogada się z Prawem i Sprawiedliwością oraz Tarnobrzeskim Porozumieniem Prawicy.

Mieszkańcy Tarnobrzega nie zawiedli i tłumnie odwiedzali komisje wyborcze. Na 40 325 uprawnionych do głosowania, swój głos oddało 19 409 osób, co daje wysoką frekwencję wynoszącą 48,13 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie