Wyparli się poety?

  Sławomir CZWAL czwal@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Władze zapowiadają powrót do pomysłu tworzenia muzeum w budynku mieszczącym bibliotekę miejską.

  Władze zapowiadają powrót do pomysłu tworzenia muzeum w budynku mieszczącym bibliotekę miejską.

  Pamiątki po Janie Marii Gisgesie miały być w muzeum, a od trzech lat zalegają w magazynie.
  Władze zapowiadają powrót do pomysłu tworzenia muzeum w budynku mieszczącym bibliotekę miejską.

  Władze zapowiadają powrót do pomysłu tworzenia muzeum w budynku mieszczącym bibliotekę miejską.

  Teresa Sułkowska, wiceburmistrz Niska:

  W Nisku trudno odnaleźć ulicę J. M. Gisgesa. Tabliczka jest tylko na budynku przedszkola. W pozostałych miejscach tabliczek nie ma lub są zniszczone. S. Czwal

  W Nisku trudno odnaleźć ulicę J. M. Gisgesa. Tabliczka jest tylko na budynku przedszkola. W pozostałych miejscach tabliczek nie ma lub są zniszczone.
  (fot. S. Czwal)

  Teresa Sułkowska, wiceburmistrz Niska:


  - Będziemy tworzyć izbę pamięci poświęconą Janowi Marii Gisgesie. Na podjęcie decyzji oraz znalezienie lokum potrzebujemy około miesiąca.  Blisko 4 lata temu były burmistrz Niska obiecał utworzenie muzeum poświęcone Janowi Marii Gisgesie. Władza się zmieniła, a muzeum wciąż nie ma. Rodzina artysty ma już dość: - Jeśli nie ma miejsca w Nisku na nasze pamiątki rodzinne, prosimy o ich zwrot.

  Jan Maria Gisges to znany polski prozaik, poeta. Jego losy związane były z Niskiem, do którego też chętnie wracał. Po śmierci poety w roku 1983 roku okazało się, że część swoich prywatnych rzeczy przekazał w testamencie w darze miastu swoich narodzin. Zapisał między innymi cały swój gabinet, meble, książki z dedykacjami kolegów pisarzy. Znalazły się też tam stare rodzinne zdjęcia, nawet z powstania styczniowego oraz jego odznaczenia. Rodzina ostatnią wolę poety przyjęła z bólem. Wtedy też powstała myśl utworzenia muzeum.

  Co z pamiątkami po poecie?

  Co z pamiątkami po poecie?


  W ubiegłym tygodniu sprawdziliśmy, jak wygląda oznaczenie ulicy i gdzie są pamiątki po poecie. Znalezienie ulicy nie było sprawą łatwą, gdyż słupy informacyjne z nazwami ulicy J.M. Gisgesa były... puste lub zniszczone. Jedyna tablica z nazwą wisiała na budynku przedszkola. Natomiast zbiory po pisarzu znajdują się w magazynie przy poradni psychologicznej. To już kolejne miejsce, do którego zostały przeniesione.  PUSTE DEKLARACJE
  W roku 2003 podczas obchodów 70-lecia nadania praw miejskich Nisku urządzono wystawę poświęconą poecie. Podczas uroczystości Mariusz Kowalik, ówczesny burmistrz Niska, złożył publiczną deklarację, że będzie Muzeum Ziemi Niżańskiej imienia J.M. Gisgesa. Miały w nim się znaleźć pamiątki dotyczące ludzi, którzy wywodzą się Niska lub byli związani z miastem. Zwlekanie z utworzeniem takiego muzeum oraz trzymanie pamiątek po ojcu w magazynach nie zaakceptowała rodzina pisarza, która w połowie października napisała list do burmistrza.

  "Wydaje się, że Nisko wyparło się pisarza w 23 lata po jego śmierci" - pisze córka. "Ale to jest miasta przeszłość historyczna, dorobek kulturalny, ale kogo to dzisiaj obchodzi. Swoją drogą, jestem bardzo ciekawa, czy zmieniono tabliczkę na ulicy imienia mojego ojca. W czasie naszego pobytu, trzy lata temu zwracałam uwagę na błędnie napisane nazwisko: było ul. J.M. Gisgessa, a powinno być Gisgesa".


  - Będziemy tworzyć izbę pamięci poświęconą Janowi Marii Gisgesie - deklaruje Teresa Sułkowska, wiceburmistrz Niska. - Na podjęcie decyzji oraz znalezienie lokum potrzebujemy około miesiąca. Najbardziej prawdopodobne jest zlokalizowanie muzeum w budynku dawnego liceum, w którym obecnie mieści się biblioteka miejska. Wkrótce też zostanie rozwiązana sprawa nowych tablic informacyjnych przy ulicy.

  - Elementem nie tylko niżańskiej kultury jest twórczość Gisgesa - dodaje Edward Horoszko, dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół". - To jest jedna z elementarnych rzeczy, która powinna zostać jak najszybciej rozwiązana i rozmawiam na ten temat z panią wiceburmistrz. Przecież to nie jest problem ostatniego roku, czy nawet trzech lat. Ta sprawa dla Niska jest trochę feralna, można powiedzieć nawet wstydliwa.

  INTERNETOWE MUZEUM
  Niżańskie Centrum Kultury "Sokół" postanowiło upamiętnić historię miasta oraz twórców wywodzących się z ziemi niżańskiej i na początku roku powstał projekt stworzenia wirtualnego muzeum. Teraz wszystko w rękach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przydziela fundusze.

  Jeśli miastu nie uda się w krótkim czasie utworzyć muzeum, to pamiątki po poecie mogą z Niska wyjechać na dobre, gdyż na zakończenie listu córki poety dodają: "Jeśli w Nisku nie ma miejsca na nasze rodzinne pamiątki, to chyba poprosimy o ich zwrot".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!