Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XI Bal Oficerski w Rzeczycy Długiej. Był okazją do zbiórki pieniędzy dla dzieci

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na Balu Oficerskim w Dworze „Galicja” w Rzeczycy Długiej
Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na Balu Oficerskim w Dworze „Galicja” w Rzeczycy Długiej "Racławice"
Na zaproszenie Kapituły Służb Mundurowych powiatów stalowowolskiego i niżańskiego, reprezentacyjna grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” imienia Rodziny Mireckich rozpoczęła polonezem rycerskim do muzyki Benedykta Konowalskiego i mazurem do muzyki Stanisława Moniuszki, XI Bal Oficerski. Zorganizowany został w Dworze „Galicja” w Rzeczycy Długiej.

Brawurowe wykonanie tych dwóch tańców narodowych zachwyciło przybyłych uczestników balu. Młodzież została nagrodzono gromkimi brawami.

Podziękowania dla kadry i młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” skierowali: Dowódca 16. Tczewskiego Batalionu Saperów podpułkownik Grzegorz Grobel, komendant powiatowy Policji w Nisku Dariusz Szybiak i nadkomisarz Jarosław Zych, wręczając artystom kosze ze słodyczami. W balu brali udział także starszy brygadier Robert Lebioda - Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, brygadier Krzysztof Skrzypek - Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, a także przedstawiciele władz samorządowych z powiatu stalowowolskiego i niżańskiego.

Tradycyjnie bal został zorganizowany z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a swoją ideą nawiązuje do tradycji balów oficerskich, odbywających się w okresie karnawału w dwudziestoleciu międzywojennym. Największą popularnością cieszyły się bale organizowane przez oficerów Wojska Polskiego. Oficerowie ci wnosili na przyjęcia towarzyskie ułański humor, fantazję oraz beztroski nastrój.

Nawiązując do tradycji tamtych balów, zaproszonych gości oraz oficerów wraz żonami, przy wejściu do zajazdu „Galicja” witała młodzież z Zespołu „Racławice” w strojach kontuszowych z tą różnicą, że panie zamiast karnetów, otrzymały różę.

Organizatorami Balu Oficerskiego są służby mundurowe w Stalowej Woli i w Nisku. Bal ma na celu zbiórkę pieniędzy dla organizacji opiekujących się dziećmi. Zazwyczaj udaje się zebrać ponad pięć tysięcy złotych. Jeśli bal organizują służby z Niska, zebrane pieniądze trafiają za pośrednictwem kapituły do organizacji na terenie powiatu niżańskiego. Pieniądze zebrane na jednym z balów trafiły do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudniku nad Sanem. Środki zostały przeznaczone na doposażenie jednej z pracowni - sali integracji sensorycznej. Są tam stosowane nowe metody pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Każda złotówka jest tu na wagę złota.

Kiedy bal organizowali oficerowie ze Stalowej Woli pieniądze trafiały za pośrednictwem Kapituły Służb Mundurowych, po konsultacji ze starostą stalowowolskim do Zespołu Placówek Katolickiego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego „Oratorium” w Stalowej Woli przy parafii Trójcy Przenajświętszej. Pieniądze były przeznaczone na zakup mikołajkowych prezentów dla dzieci i dofinansowanie wyjazdu na zimowisko podczas ferii dla dzieci z biedniejszych rodzin. W zajęciach organizowanych przez placówkę bierze udział około 100 dzieci z terenu Stalowej Woli.

Członkowie Kapituły Służb Mundurowych dopiero podejmą decyzję komu przekażą pieniądze w tym roku.

[polecane]16811229,5416082,14962610,4769798,4776812,16244157;1;POLECAMY: ROZMAITOŚCI[/polecane]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie