Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaleszany. Uczestnicy Szkółki Wędkarskiej poznawali urok rzecznej przyrody

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młodzi mieszkańcy gminy pływali łodziami - w tym tradycyjnymi łodziami wiślanymi tak zwanymi pychówkami
Młodzi mieszkańcy gminy pływali łodziami - w tym tradycyjnymi łodziami wiślanymi tak zwanymi pychówkami Fundusz Lokalny SMK
Projekt „Wisła płynie też lokalnie” to inicjatywa realizowana przez Szkółkę Wędkarską przy Kole Wędkarskim numer 19 w Zaleszanach w ramach Programu Działaj Lokalnie

Realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, w ramach środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i przy wsparciu środków budżetu Gminy Zaleszany. Operatorem regionalnym tego Programu jest Fundacja Fundusz Lokalny SMK.

Projekt był inicjatywą lokalną na rzecz dzieci i młodzieży z terenu gminy Zaleszany. Młodzi mieszkańcy gminy popłynęli Wisłą od Krakowa do Sandomierza oraz od Sandomierza do Solca łodziami - w tym tradycyjnymi łodziami wiślanymi tak zwanymi pychówkami. Projekt wdrażany był przez Szkółkę Wędkarską działającą przy Kole Wędkarskim Polskiego Związku Wędkarskiego numer 19 w Zaleszanach.

- Projekt ten był ciekawą i innowacyjną propozycją działań dla młodzieży z terenu gminy Zaleszany w zakresie szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej. Edukowanie następowało w obszarach związanych z poznawaniem zasobów naturalnych doliny rzeki Wisły, fauny i flory bytującej w obszarze Wisły. Jako koordynator tego projektu w pełni odczuwam satysfakcję z podjętych działań. Cel projektu został osiągnięty wraz z założonymi wskaźnikami. Zrobiliśmy kolejny krok na rzecz pokazania naszej młodzieży, że tuż za przysłowiowym płotem jest piękna rzeka pełna cudów natury. Jest to nasza troska o przyszłe pokolenie przejawiająca się w tym zrealizowanym i udanym pomyśle w kontekście szacunku do przyrody, czystości środowiska naturalnego - powiedział Robert Korga, koordynator projektu.!

Doszło do rekrutacji uczniów w trzech szkołach – w Zaleszanach, Zbydniowie oraz Skowierzynie. Byli to uczniowie w wieku od 10 do 15 lat. Większość z nich była i jest zrzeszona w Szkółce Wędkarskiej działającej przy Kole Wędkarskim nr 19 w Zaleszanach.

Odbyły się warsztaty oraz spotkania dla rekrutowanej grupy uczestników projektu i spotkania nad brzegiem starorzecza Sanu w Skowierzynie.

Organizatorzy ogłosili konkurs dotyczący opisu wodnej trasy wiślanej na odcinku od Krakowa do Sandomierza. Komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów przedmiotowego konkursu. Rozegrano zawody wędkarskie, zaś zwycięzcom wręczono nagrody i puchaty. Całość projektu uzupełniła wizyta studyjna do Basoni, gdzie Mateusz Tabaka prowadzi wyrób tradycyjnych łodzi wiślanych zwanych pychówkami.

Dzięki projektowi udało się upowszechnić bogate zasoby przyrodnicze, tradycyjno-historyczne oraz wypoczynkowo-rekreacyjne rzeki Wisły i jej doliny w regionie. - Mamy nadzieję, że takie inicjatywy w przyszłości przyczynią się do tego, że mieszkańcy Gminy Zaleszany będą mogli aktywnie wypoczywać nad Wisłą i wykorzystywać jej atuty do wszechstronnej rekreacji i wypoczynku. Coraz więcej ludzi płynie tą rzeką na łodziach, kajakach i tratwach. Wisła to już nie tylko sami wędkarze – to również ornitolodzy, pasjonaci przyrody, turyści, wędrowcy, wodniacy - stwierdził Robert Korga.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. KONIEC L4, WCHODZĄ E-ZWOLNIENIA

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie