Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzecze. Kolejne wykopaliska na terenie budowy drogi szybkiego ruchu S19

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prace wykopaliskowe w Zarzeczu na budowie S19
Prace wykopaliskowe w Zarzeczu na budowie S19 (GDDKiA)
Na budowie odcinka drogi ekspresowej S19 Zdziary – Rudnik nad Sanem, w miejscowości Zarzecze, trwają badania archeologiczne, w trakcie których odkryto między innymi ceramikę pochodzącą z epoki brązu.

W trakcie prowadzonego nadzoru, podczas usuwania humusu z pasa drogowego, na gruntach miejscowości Zarzecze zostały wytypowane dwa miejsca, gdzie w czerwcu znaleziono ceramikę pochodzącą z epoki brązu.

Stanowisko archeologiczne w Zarzeczu zajmuje obszar 195,65 ara. W trakcie badań natrafiono głównie na osadę z epoki brązu prawdopodobnie kultury łużyckiej oraz na nieliczne ślady okopów z I i II wojny światowej. Niewątpliwie odkrycie już dowodzi obecności ludzi na tym terenie o dwa tysiące lat wcześniej niż najstarsza wzmianka historyczna z 1442 roku, poświadczająca istnienie Zarzecza.

Wykonawcą badań jest Konsorcjum Archeologiczne: APB THOR z Gniezna i Fundacja Uniwersytetu imienia AdamaMickiewicza w Poznaniu. Ich zakończenie planowane jest w sierpniu tego roku.

Przed dwoma laty w Pysznicy przy zgarnianiu ziemi pod budowę stacji paliw (nie powstała do dziś) natrafiono na szczątki urn sprzed 2,5 tysiąca lat. Na dziewiętnastoarową działkę weszli archeolodzy. Archeolodzy natrafili na pokruszone elementy około dwudziestu urn, mających kształt waz.

Odkrycie nie było sensacją, bo już w 1974 roku podczas budowy drogi z Pysznicy do Stalowej Woli, robotnicy natrafili na liczne zbiorowisko glinianych urn. Muzeum w Stalowej Woli na wystawie „Tarnobrzeska kultura łużycka”, prezentowało prawie 150 zabytków pochodzących przede wszystkim z wykopalisk prowadzonych w Pysznicy. Tak zwane „wazy nadsańskie”, na szczątki których natrafili pracownicy przy budowie stacji, mają mocno załamany brzusiec oraz charakterystyczny ornament złożony z rytych kresek tworzących czworokąty lub trójkąty, wzbogacony o elementy, takie jak pseudouszka, małe guzki lub kombinacje dodatkowych kresek. I właśnie poryte kreskami szczątki urn znajdowane są na stanowisku. Archeolodzy znaleźli także grocik krzemienny czyli zakończenie strzały, dopatrzyli się w wykopalisku „dołu gospodarczego”. Wykopują także fragmenty kości.

Warto wspomnieć, że w czerwcu tego roku w miejscowości Jeżowe – Pikuły koło Niska, w miejscu, gdzie powstaje trasa szybkiego ruchu S19, trwały prace ekshumacyjne i wydobyto ponad 100 szczątków ludzkich kości, głównie dzieci z terenu starego cmentarza z XVI – XVII wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie