MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy regionu radomskiego głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Oto nasz raport

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W niedzielę, 9 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy, po raz piąty w historii, wybierali swoich przedstawicieli, którzy w Brukseli i Strasburgu będą zajmować się najważniejszymi dla europejskiej wspólnoty sprawami. Jak głosowanie przebiegało w regionie radomskim? Oto raport na bieżąco.

Mieszkańcy regionu radomskiego głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Godzina 19.
Według najnowszych danych Państwowej Komisji Wyborczej do urn wyborczych do godziny 17 poszło 28,20 procenta osób uprawnionych do głosowania. W województwie mazowieckim - 31,65 procenta. W powiatach regionu radomskiego kształtowała się następująco:

  • Radom - 27,94%
  • Powiat radomski - 25,23%
  • Powiat białobrzeski - 26,10%
  • Powiat grójecki - 25,73%
  • Powiat kozienicki - 27,55%
  • Powiat lipski - 22,33%
  • Powiat przysuski - 29,29%
  • Powiat szydłowiecki - 23,24%
  • Powiat zwoleński - 21,24%

Godzina 18
Trwa głosowanie w Radomiu

Godzina 16. Głosuje wielu znanych mieszkańców Radomia i regionu radomskiego. Zobaczcie naszą galerię zdjęć

Godzina 15.
Frekwencja do godziny 12 wyniosła w całym kraju 11,66 procenta. W powiatach regionu radomskiego kształtowała się następująco

  • Radom - 10,71%
  • Powiat radomski - 10,48%
  • Powiat białobrzeski - 11,52%
  • Powiat grójecki - 10,69%
  • Powiat kozienicki - 11,87%
  • Powiat lipski - 9,13%
  • Powiat przysuski - 12,25%
  • Powiat szydłowiecki - 9,78%
  • Powiat zwoleński - 9,67%

W całym województwie mazowieckim frekwencja o godzinie 12 wyniosła 12,66 procenta

Godzina 13. W Obwodowej Komisji Wyborczej numer 10 w Publicznej Szkole Podstawowej numer 28 w Radomiu frekwencja na godzinę 12 to około 10 %. Trochę więcej głosujących pojawiło się około godziny 12:30

Godzina 12. Około południa w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 42 w Przedszkolu Publicznym przy ulicy Kalińskiej w Radomiu głosowały pojedyncze osoby, nie było kolejek i wszystko przebiegało sprawnie.

Godzina 10. Bardzo niska frekwencja w całym regionie

O godzinie 8 odwiedziliśmy Obwodową Komisję Wyborczą numer 107 w Radomiu, w Publicznym Przedszkolu przy ulicy Garbarskiej. Frekwencja była bardzo niska.

O godzinie 7 otwarte zostały lokale wyborcze w regionie radomskim. Mieszkańcy mogą przystępować do głosowania.

Zobacz także:

Eurowybory w Polsce odbywają się w niedzielę, 9 czerwca 2024 roku, w trzynastu okręgach wyborczych. Lokale są otwarte od godziny 7.00 do 21.00.

Wybory do Europarlamentu. Jak głosować, żeby oddać ważny głos?

- Tradycyjnie należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem; może to być dowód osobisty, legitymacja studencka. Jeśli chodzi o osoby, które pierwszy raz zagłosują, czyli niedawno ukończyły lub lada dzień ukończą 18. lat, może to być legitymacja szkolna lub prawo jazdy - wyjaśnia Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Dodaje, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą głosować obywatele i obywatelki krajów należących do Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat. Głosowanie odbywać się będzie w lokalach obwodowych komisji wyborczych, a więc w miejscach stałego zamieszkania poszczególnych wyborców. Przyporządkowanie do obwodowych komisji wyborczych odbywa się na podstawie miejsca zameldowania.

Dyrektor tłumaczy, że każdy, kto znajduje się w spisie wyborców i w dniu wyborów przyjdzie do obwodowej komisji wyborczej, otrzyma kartę do głosowania ostemplowaną pieczęcią obwodowej komisji wyborczej oraz zawierającą wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

- Każda lista z kandydatami ma swoją nazwę oraz numer, a także logotyp. Wyborca musi odnaleźć listę kandydatów, na którą chce zagłosować, a następnie postawić znak „X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. Postawienie znaku „X” na więcej niż jednej liście albo niepostawienie go wcale sprawi, że głos będzie nieważny. Informacja o tym, jak poprawnie oddać głos, znajduje się na dole karty. Można także poprosić o pomoc członków obwodowej komisji wyborczej - mówi Adam Michcik.

Wybory europejskie obywają się raz na 5 lat, co oznacza, że ostatnie miały miejsce w 2019 roku. 9 czerwca tego roku w Polsce zostanie wybranych łącznie 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. W całej Unii Europejskiej będzie ich 720, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Na czym polega cisza wyborcza? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?

Cisza wyborcza rozpoczęła się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również Internetu. Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym, czyli eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami. W czasie ciszy wyborczej nie wolno także podawać wyników sondaży. Za złamanie tych zakazów grozą surowe kary. Jeśli ktoś jest świadkiem łamania ciszy wyborczej, powinien zgłosić ten fakt bezpośrednio na policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie