MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2024. Andrzej Halicki, nowy europoseł bez tajemnic. Zwierzęta i sport. Zobaczcie zdjęcia

Patryk Chruślak
Patryk Chruślak
Andrzej Halicki w koszulce Legii Warszawa. Na kolejnych slajdach więcej jego prywatnych zdjęć.
Andrzej Halicki w koszulce Legii Warszawa. Na kolejnych slajdach więcej jego prywatnych zdjęć. Andrzej Halicki/Facebook
W niedzielę, 9 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W okręgu wyborczym numer 5 obejmującym region radomski Andrzej Halicki startujący z pierwszej pozycji na liście Koalicji Obywatelskiej zdobył najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów. Kim jest polityk i jakie ma plany na przyszłość? Zobaczcie sami.

Andrzej Halicki, nowy europoseł bez tajemnic

Andrzej Halicki urodził się 26 listopada 1961 roku w Warszawie. Ma żonę dziennikarkę Agnieszkę Sowę i syna Armina. Wraz z małżonką prowadzą od lat hodowlę dogów niemieckich, a ich pupile wciąż zdobywają znaczące wyróżnienia podczas wystaw psów rasowych w Polsce i za granicą. Dogi są obecne w rodzinie Halickich od przeszło 30 lat, a na tę chwilę w domu europosła przebywa, aż siedem psów tej rasy.

Zobacz galerię prywatnych zdjęć Andrzeja Halickiego

W przeszłości Halicki hodował kraby, żółwie a także papugi. W związku z tym w swoim domu posiadał mnóstwo akwariów. Lubi nurkować i podróżować. Polityk interesuje się również sportem, w szczególności kibicuje piłkarskiej drużynie Legii Warszawa. Lubi też koszykówkę.

Wykształcenie i kariera zawodowa

Andrzej Halicki ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, w zakresie ekonomiki transportu lotniczego. W czasach Polski Ludowej działał w opozycji demokratycznej. Pod koniec lat 80. był członkiem podziemnych, międzyuczelnianych i krajowych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz liderem tego ugrupowania w Szkole Głównej Planowania i Statystyki.

W latach 1990–1992 Andrzej Halicki pełnił funkcję rzecznika prasowego oraz członka władz krajowych Kongresu Liberalno-Demokratycznego i rzecznika prasowego Klubu Parlamentarnego KLD. W latach 1992–1993 oraz 1995–1996 pracował jako kierownik działu spraw publicznych, a następnie dyrektor w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller. W 1993 roku był doradcą ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego, a w 1994 pełnił funkcję rzecznika Programu Powszechnej Prywatyzacji. Po połączeniu KLD z Unią Demokratyczną należał do Unii Wolności.

Od 1996 prowadził stworzoną przez siebie agencję GGK Public Relations działającą w ramach międzynarodowej agencji Lowe GGK należącej do sieci reklamowej Inter Public Group of Companies. Był również przedstawicielem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Andrzej Halicki od 2001 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W wyborach z 2005 roku bezskutecznie kandydował do Sejmu. 10 stycznia 2007 złożył ślubowanie poselskie, zostając posłem V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, zastępując w Sejmie Jacka Wojciechowicza. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski. 24 czerwca 2009 został przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w miejsce Krzysztofa Liska. W październiku 2009 został rzecznikiem prasowym klubu parlamentarnego PO, funkcję tę pełnił przez rok. W maju 2010 został przewodniczącym regionu mazowieckiego Platformy Obywatelskiej; kierował nim do 2021.

W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w okręgu podwarszawskim. Przez kilka lat był przedstawicielem polskiego parlamentu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. 22 września 2014 objął stanowisko ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz. W wyborach w 2015 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z okręgu stołecznego. 16 listopada 2015 zakończył pełnienie funkcji ministra. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wyborach w 2019 z listy Koalicji Europejskiej uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego w okręgu mazowieckim.

10 czerwca 2024 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję i ponownie został europosłem. W ostatnich wyborach uzyskał łącznie prawie 130 tysięcy głosów.

Plany na przyszłość

Andrzej Halicki jest jednym z negocjatorów budżetu w Parlamencie Europejskim na rok 2025. Pięcioosobowy zespół, w którego skład wchodzi polityk będzie się zajmował między innymi pozyskaniem środków na zabezpieczenie wewnętrzne naszej wschodniej granicy, co jak stwierdził Halicki podczas jednego z wywiadów w radomskiej rozgłośni radiowej, będzie jego priorytetem, jeżeli chodzi o pozyskanie funduszy.

Europoseł zapewnia, że będzie się również starał pozyskać pieniądze na ochronę zdrowia. Zdradza też, że w niedalekiej przyszłości do regionu radomskiego trafią ogromne środki pozwalające na rozbudowę drogi wojewódzkiej 747 w naszym regionie, która jak twierdzi, przez wiele ostatnich lat była zaniedbywana ze względu na to, że nikt się nie starał żeby została droga powstała.

Zobacz galerię prywatnych zdjęć Andrzeja Halickiego

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie