MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2024. Jacek Ozdoba, nowy europoseł bez tajemnic. Disco polo i zwierzęta. Zobaczcie zdjęcia

Patryk Chruślak
Patryk Chruślak
Jacek ozdoba i jego pies. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Jacek ozdoba i jego pies. Więcej na kolejnych zdjęciach. Jacek Ozdoba/Facebook
W niedzielę, 9 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W okręgu wyborczym numer 5 obejmującym region radomski mandaty uzyskały trzy osoby, w tym dwóch polityków z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z nich jest Jacek Ozdoba.

Jacek Ozdoba, nowy europoseł bez tajemnic

Jacek Ozdoba urodził się 22 września 1991 roku w Warszawie. Syn Tomasza i Danuty. Jego ojciec zmarł, gdy ten miał zaledwie 12 lat. Kilka lat temu odeszła również jego matka. Polityk ma siostrę. Jest wielkim fanem muzyki, zwłaszcza disco-polo oraz miłośnikiem zwierząt. Ma psa i w swoich mediach społecznościowych opisuje go jako najlepszego przyjaciela.

Obecny europoseł zasłyną przez swój cięty język, ale również i z tego, że w trakcie swojej kampanii do parlamentu zorganizował koncert zespołu Bayer Full. Polityk już od młodzieńczych lat interesował się muzyką i jak twierdzi nie jest uprzedzony do żadnego gatunku.

Zobacz galerię zdjęć Jacka Ozdoby

Wykształcenie i kariera zawodowa

Jacek Ozdoba jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył również Wyższy Kurs Obronny na Akademii Sztuki Wojennej. Jako działacz Polski Razem w 2014 uzyskał mandat radnego dzielnicy Mokotów w Warszawie z listy Prawa i Sprawiedliwości. Był autorem największej liczby interpelacji w sprawie reprywatyzacji. Pełnił funkcję sekretarza klubu Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach samorządowych w 2018 jako lider okręgowej listy Prawa i Sprawiedliwości do Rady miasta stołecznego Warszawy otrzymał aż 8628 głosów. Był członkiem Komisji Rewizyjnej, Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. W 2015 roku polityk bez powodzenia kandydował do Sejmu. W latach 2015–2018 był doradcą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W 2016 roku jako przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości został powołany w skład Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.

Podczas kampanii samorządowej w 2018 roku był rzecznikiem sztabu kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta stołecznego Warszawy Patryka Jakiego. Zasiadał w radzie krajowej Polski Razem, a od 2017, gdy została ona przekształcona, w zarządzie krajowym Porozumienia. W 2019 został wykluczony z tej partii. W wyborach parlamentarnych, w tym samym roku jako kandydat Solidarnej Polski został wybrany na posła na Sejm z okręgu płockiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Po wyborach przystąpił do Solidarnej Polski, a w 2022 roku został rzecznikiem prasowym partii, która w 2023 przemianowała się na Suwerenną Polskę.

W styczniu 2020 roku Jacek Ozdoba został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu, w październiku tegoż roku przekształconym w Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Powierzono mu tam nadzór między innymi nad Departamentem Gospodarki Odpadami, Departamentem Ciepłownictwa oraz Departamentem Instrumentów Środowiskowych. Został też członkiem Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji oraz Zespołu do spraw Koordynowania i Monitorowania Wdrażania Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji.

W wyborach w 2023 roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję, a 27 listopada 2023 roku powołano go na urząd ministra-członka Rady Ministrów w trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego. Funkcję tę pełnił tylko do 13 grudnia 2023. W styczniu 2024 roku został powołany w skład sejmowej komisji śledczej do spraw wykorzystania oprogramowania Pegasus.

Przez kilka lat „Dziennik Gazeta Prawna” zaliczał go do grona 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca został wybrany na eurodeputowanego kandydując w okręgu nr 5 i otrzymując prawie 55 tysięcy głosów.

Plany na przyszłość

W wyborach do Parlamentu Europejskiego startował głównie dlatego, że nie godzi się na to, by unijne dyrektywy zabierały Polsce niezależność i własną suwerenność. Twierdzi, że Unia Europejska powinna wyglądać inaczej niż chcą tego ugrupowania liberalno-lewicowe. Polityk nie chce, żeby Unia Europejska była jednym, wielkim superpaństwem, gdzie wszelkie kompetencję polskiego sejmu zostałyby przeniesione do Brukseli.

Jacek Ozdoba sprzeciwia się Zielonemu Ładowi oraz paktowi migracyjnemu. Zapewnia też, że w Europarlamencie będzie reprezentował polski interes narodowy i chrześcijańskie wartości. Jest zwolennikiem pierwotnej koncepcji Unii Europejskiej, gdzie poszanowane są wartości każdego z państw członkowskich.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie