Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minęła 20. rocznica śmierci ksiedza profesora Włodzimierza Sedlaka. W poniedziałek msza wspomnieniowa

/bk/
Tablicaa ku czic ksiedza profesora Włodziemriza Sedlaka
Tablicaa ku czic ksiedza profesora Włodziemriza Sedlaka Urząd Miasta
17 lutego minęła 20. rocznica śmierci księdza profesora Włodzimierza Sedlaka, Honorowego Obywatela Radomia. W poniedziałek, 18 lutego, o godzinie 18 w intencji księdza Sedlaka w kościele pod wezwaniem Chrystusa Nauczyciela przy ulicy Chałubińskiego. odprawiona zostanie msza święta.

Znany radomski duszpasterz, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, twórca polskiej szkoły bioelektronik i elektromagnetycznej teorii życia urodził się w 1911 roku w Sielcu (dziś dzielnica Sosnowca).
Jego rodzina w poszukiwaniu pracy przeniosła się do Suchedniowa, później do Skarżyska-Kamiennej. Tu Włodzimierz Sedlak ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze, by w 1930 roku wstąpić do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Pięć lat później otrzymał święcenia kapłańskie.

Jako ksiądz pracował w Ćmielowie, potem w latach 1939-1948 w Siennie. Tu podczas wojny prowadził tajne nauczanie, po wojnie zaś wystarał się o powstanie Szkoły Rzemiosł i istniejącego do dzisiaj Liceum Ogólnokształcącego.

W 1946 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom magistra antropologii oraz pedagogiki. W 1951 roku doktoryzował się.

W 1952 roku zamieszkał w Radomiu. Był znany ze swoich niezwykłych kazań w kościele mariackim.
W 1960 roku ksiądz Włodzimierz Sedlak rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1966 r. uzyskał tu stopień doktora habilitowanego z biologii teoretycznej i zaczął kierować nowo utworzoną Katedrą Biologii Teoretycznej.

Zaraz też rozpoczął pracę nad bioelektroniką i stał się jednym z prekursorów tej dziedziny na świecie.

Był naukowcem, którego działalność obejmowała wiele różnych dyscyplin, m.in. właśnie bioelektronikę, archeologię, geologię, paleontologię. Stworzył koncepcje bioplazmy (piątego stanu materii obecnego jedynie w organizmach żywych), elektromagnetycznej natury życia oraz powstania życia przy istotnym udziale związków krzemu.

Ksiądz Włodziemrz. Sedlak w 1974 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku profesorem zwyczajnym.

Wydał ponad 20 książek, głównie naukowych, ale również wspomnieniowych, 250 rozpraw i artykułów. Był też autorem scenariusza do filmu pod tytułem "Krzem - pierwiastek młodości".

Zmarł w Radomiu w 17 lutego 1993 roku.
Został pochowany na cmentarzu na Firleju. Grobowiec ufundowało Miasto Radom.

Na budynku plebanii przy ulicy Sienkiewicza, w którym ks. Sedlak mieszkał, dzięki proboszczowi katedry, księdzu Edwardowi Poniewierskiemu, umieszczona została tablica ku czci profesora.

Od 1997 roku w Radomiu działa wydawnictwo Continuo, które wydaje książki Profesora oraz czynnie uczestniczy w różnych inicjatywach popularyzujących postać Włodzimierza Sedlaka.

Tytuł Honorowego Obywatela Radomia otrzymał w 1991 roku. Jest też honorowym obywatelem Sosnowca, i Skarżyska -Kamiennej.

W stulecie jego urodzin radomscy radni ogłosili okres maj 2011 - maj 2012 Rokiem Księdza Włodzimierza Sedlaka.
Podczas Roku Sedlaka, z okazji rocznicy 100-lecia Jego urodzin, odbywały się spotkania i wystawy edukacyjne w różnych placówkach kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie