Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wydało publikację "Arte Fakty". Promocja wydawnictwa odbyła się w Aptece Kultury

Barbara Koś
Gości powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Więcej na kolejnych zdjjęciach.
Gości powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Więcej na kolejnych zdjjęciach. Joanna Gołąbek
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wydało publikację "Arte Fakty". Promocja wydawnictwa odbyła się niedzielę, 27 marca, w Aptece Kultury. Zobaczcie zdjęcia.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu wydało publikację "Arte Fakty". To - po 42 latach przerwy ! kontynuacja Rocznika Muzealnego. To sukces muzeum. Do tego - promocja miała miejsce w nowym przybytku muzealnym, jakim jest Apteka Kultury przy ulicy Rynek 12, czyli dawna apteka Kasprzykowskich.

To wszystko sprawiło, że na promocyjną uroczystość przybyło, prócz blisko 30 autorów Rocznika, bardzo wiele osób. Być może - także klientów apteki, którzy byli niezwykle zainteresowani jej "kulturalnym" finałem.

Wszystkich przywitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
- Większość artykułów w tym wydawnictwie jest pióra pracowników muzeum, ale jest to też przedstawienie naszego muzeum. I taki dialog ze społeczeństwem na temat kultury. - mówił Leszek Ruszczyk. - W tej publikacji prezentujemy nasz muzealny potencjał. Muzeum chce zapraszać autorów także spoza muzeum.

Jak dodał wicedyrektor muzeum, Adam Duszyk, „Arte Fakty. Rocznik Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu” będzie czasopismem naukowym, recenzowanym w formacie A4. Poświęcony zostanie historii sztuki dawnej, sztuce nieprofesjonalnej, historii ogólnie, archeologii, przyrodzie, literaturze, ale także innym dziedzinom.

- Bardzo się cieszę, że wreszcie - po przerwie udało się nam ten Rocznik wznowić. Myślę, że jest to powód do dumy. Radom ma przecież duże tradycje piśmiennicze, że wspomnę tylko "Radomskie Studia Humanistyczne i "Kwartalnik Radomskiego Towarzystwa Naukowego - podsumował Adam Duszyk.

Treść Rocznika przedstawił Marcin Kępa, redaktor naczelny pisma.

- Pierwszy numer rocznika Muzeum imienia Malczewskiego to po części nawiązanie do chlubnych tradycji naszej placówki, która w latach 70. minionego stulecia wydawała podobny periodyk - mówił Marcin Kępa. - Ale też nasze muzeum, stojące w przededniu setnej rocznicy funkcjonowania, chce tą wydawnicza inicjatywą podkreślić zarówno szacunek dla swojej przeszłości, jak i nakreślić wizję przyszłości. Bo jako zespół pracowników merytorycznych tej placówki chcemy wokół naszego periodyku budować nie tylko stałe, poszerzające się wciąż grono czytelników, ale i grono autorów, którzy na naszych łamach publikować będą swoje teksty.

„Arte Fakty”, jak podkreślił redaktor naczelny, – to w perspektywicznym zamyśle nie tylko zbiór naukowych tekstów, relacji z wystaw, recenzji czy sprawozdań z działalności radomskiej placówki – ale również szerokie humanistyczne forum dyskusyjne, przestrzeń dla twórczej debaty o sztuce, historii, lokalnej i ponadlokalnej, a także współczesnym muzealnictwie i zadaniach, jakie przed nim stoją.

- Na naszych łamach pragniemy integrować środowiska naukowe i artystyczne, nie tylko na szczeblu miejskim czy wojewódzkim, ale też ogólnopolskim. I budować więzi pomiędzy muzeami i instytucjami kultury w całym kraju - tłumaczył Marcin Kępa.

Pismo podzielone jest na dwa elementy "arte" i "fakty". To dwa główne jego zręby. "Arte" czyli część związana bardziej ze sztuką, z literaturą, teatrem, natomiast "fakty" są bardziej związane z naukami ścisłymi. Rocznik „Arte Fakty” będzie każdorazowo zbiorem różnych tekstów kultury, w którym każdy, taką redakcja ma nadzieję, znajdzie coś dla siebie interesującego i inspirującego.
Pierwszy numer rocznika liczy ponad 250 stron i ma 28 autorów.

Potem uczestnicy promocji obejrzeli wnętrze Apteki Kultury.

Jak przypomniał Adam Duszyk, apteka działała od początku XIX wieku. W 1903 roku objął ją Julian Kasprzykowski. W 1951 roku została znacjonalizowana. Potem pracowała aż do 2011 roku. Potomkini właścicieli, Anna Fąfara, przekazała zabytkowe meble muzeum. Meble odnowiono i są już na swoim miejscu. Mottem działania Apteki Kultury są słowa "Kultura lekarstwem na wszystko"
Inwestycję zrealizowano z Funduszy Europejskich. Program Regionalny: Remont i przebudowa kamienic na obszarze Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu przy ul. Rynek 12 i Wałowej 22 wraz z otoczeniem.

Zobaczcie galerię zdjęć z wydarzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie