Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla placówek muzealnych "Wierzba" już rozdane. W tym roku było wielkie zainteresowanie

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W poniedziałek rozdano nagrody i wyróżnienia laureatom XIII edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba".
W poniedziałek rozdano nagrody i wyróżnienia laureatom XIII edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba". Samorząd Województwa Mazowieckiego
Najlepsze placówki, najciekawsze zdarzenia muzealne, atrakcyjne projekty edukacyjne oraz interesujące wydawnictwa – laureaci konkursu ”Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” już wybrani. Spośród wszystkich 110 zgłoszeń kapituła konkursu wybrała najciekawsze inicjatywy ubiegłego roku.Wśród nagrodzonych znalazły się placówki z regionu radomskiego.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” jest kierowany do placówek muzealnych z terenu województwa mazowieckiego. Nagradzane są w nim wszelkie muzealne inicjatywy – zarówno projekty, wydawnictwa, jak i wystawy. Mazowieckie muzea w ten sposób mogą zaprezentować swoje działania, a dodatkowo otrzymać prestiżowe wyróżnienie.

– Z każdą edycją coraz więcej placówek decyduje się na wzięcie udziału w konkursie. W tym roku otrzymaliśmy aż 110 zgłoszeń, z których ciężko było wyłonić te najlepsze. Wszystkie propozycje były naprawdę ciekawe i zasługują na wyróżnienie. Nasze mazowieckie muzea stale się rozwijają, co najlepiej pokazuje już trzynasta edycja Wierzby– mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Pięć kategorii i mnóstwo zgłoszeń

W tym roku kapituła konkursowa wyłoniła laureatów w aż pięciu kategoriach za poprzedni rok: najciekawsza wystawa, najlepszy muzealny projekt edukacyjny, najlepszy muzealny projekt, najciekawsze wydawnictwo muzealne lub współwydane przez placówkę muzealną oraz kategoria „Niepodległa”.

W ramach trzynastej edycji do konkursu zgłosiło się aż 110 inicjatyw: pięć wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea, 21 wystaw – przez większe, 19 projektów otwartych, 22 projekty edukacyjne, 23 wydawnictwa oraz 20 projektów w kategorii Niepodległej. Spośród nich wybrano 18 najlepszych i przyznano 15 wyróżnień, a także nagrodę Grand Prix. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne.

Kto otrzymał nagrody?

Grand Prix otrzymał projekt pt. „Rozbudowa Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim", zrealizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

W kategorii wystaw zorganizowanych przez większe muzea pierwsze miejsce zajęła wystawa „Sobiescy – zachowane w dźwiękach” zrealizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Miała ona na celu przypomnienie i przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców, działalności małżeństwa Jadwigi i Mariana Sobieskich. Byli oni wybitnymi polskimi muzykologami, autorami dorobku naukowego o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju polskiej etnomuzykologii, należącej do grona inicjatorów oraz organizatorów powojennej ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, której zadaniem było utrwalenie jak najpełniejszego obrazu polskiej muzyki tradycyjnej. Wystawa została również zorganizowana z okazji 50-lecia muzeum i otwarcia nowej siedziby placówki.

„Sobiescy – zachowane w dźwiękach” zrealizowana przez Muzeum Ludowych instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało również pierwsze miejsce za najciekawsze wydawnictwo muzealne wydane lub współwydane w 2018 roku przez placówkę muzealną.

Wyróżnienie w kategorii wystaw zorganizowanych przez większe muzea otrzymała również radomska Elektrownia za „Wojciech Fangor. Optyczne wibracje” oraz „Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce” zrealizowane przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Ekspozycja w Elektrowni przedstawiała cztery kluczowe dekady twórczości tego artysty. Wystawa ukazywała różne aspekty malarstwa Wojciecha Fangora z jego najbardziej podziwianych okresów twórczych. Przedstawiona była umiejętność budowania obrazu przy pomocy czerni oraz bieli, a także jego bogata paleta i nowatorstwo w posługiwaniu się różnymi technikami malarskimi. Jeśli chodzi o wystawę, którą można było oglądać w muzeum imienia Malczewskiego, to ekspozycja prezentowała dziecięcych bohaterów nowel i powieści, poznawanych od wczesnych lat szkoły podstawowej do liceum włącznie.

W kategorii najlepszy muzealny projekt otwarty zrealizowany w 2018 roku wyróżnienie otrzymało Muzeum Regionalne w Iłży za „Akademię Pana Jana. Witamy w naszej bajce”. Ta wystawa była w całości poświęcona Janowi Brzechwie.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie