MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radomski oddział IPN dostał cenną przesyłkę. Apeluje o kolejne dary (zdjęcia)

Piotr Kutkowski
- Te bardzo cenne pamiątki zostaną wyeksponowane w przyszłości - mówi Krzysztof Busse z radomskiego oddziału IPN.
- Te bardzo cenne pamiątki zostaną wyeksponowane w przyszłości - mówi Krzysztof Busse z radomskiego oddziału IPN. Piotr Kutkowski
Radomski Instytut Pamięci Narodowej otrzymał z USA dokumenty, medale i pamiątki związane z Czesławem Niedbałą, żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych, a potem członkiem sztabu Inspektoratu Radomskiego WiN. Przekazała je jego rodzina.
Argentyński paszport Czesława Niedbały
Argentyński paszport Czesława Niedbały

Argentyński paszport Czesława Niedbały

Czesław Niedbala pochodził z Wielkopolski, w latach 1942 -1945 był oficerem podziemia narodowego, działał między innymi w Kozienicach. Po aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa na początku 1945 roku, trafił do radomskiego więzienia. Stamtąd został uwolniony 9 września, podczas słynnej akcji przeprowadzonej przez Stefana Bembińskiego "Harnasia".
Z komunistyczną władzą walczył w szeregach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, wchodząc w skład sztabu radomskiego Inspektoratu. Dowodził też nim po aresztowaniu komendanta Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka".
W 1946 roku Czesław Niedbała ujawnił się, ale czując "na plecach" oddech bezpieki i widząc aresztowania innych żołnierzy zdecydował się na ucieczkę z Polski. Zrobił to z Tadeuszem Bednarskim "Orłem" i jego żoną Haliną. Dalej jego losy prowadziły między innymi przez Francję i Argentynę do USA, gdzie spędził kilkadziesiąt lat. Działał w organizacjach kombatanckich, mieszkał z siostrzenicą Anną Knap, zmarł przed kilkoma laty.

- W czasie otwarcia w Garbatce naszej wystawy o Żołnierzach Wyklętych "Bić się do końca" skontaktowała się z nami rodzina Alfredy Bednarskiej - Mruk, która nie tylko udostępniała nam własne pamiątki, ale też dała kontakt do Anny Knap. To teraz właśnie od niej dostaliśmy tę cenną przesyłkę, za co jej serdecznie dziękujemy - mówił nam Krzysztof Busse z radomskiej delegatury IPN.
Wśród przekazanych pamiątek znajdują się między innymi odznaczenia francuskie, amerykańskie i krzyże zasługi przyznane Czesławowi Niedbale przez rząd RP na uchodźctwie. Są też różne dokumenty oraz legitymacje i wystawiony na jego nazwisko argentyński paszport.

- To kolejne cenne pamiątki, jakie do nas trafiają. Zostaną one przez nas wyeksponowane. Apelujemy także do świadków tamtych albo rodzin żołnierzy o przekazywanie nam takich pamiątek - dodał Krzysztof Busse.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie