Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rita Gombrowicz przyjedzie do muzeum we Wsoli (zdjęcia)

Barbara Koś
-Muzeum Witolda Gombrowicza ma coraz więcej przyajciół - podkreślał podczas wtorkowej konferencji prasowej Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. Obok Ewa Witkowska, szefowa promocji muzeum
-Muzeum Witolda Gombrowicza ma coraz więcej przyajciół - podkreślał podczas wtorkowej konferencji prasowej Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. Obok Ewa Witkowska, szefowa promocji muzeum Barbara Koś
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na interesujące wydarzenia.
Rita Gombrowicz( w środku) gościła w Muzeum Witolda Gombrowicza podczas otwarcia placówki w 2009 roku
Rita Gombrowicz( w środku) gościła w Muzeum Witolda Gombrowicza podczas otwarcia placówki w 2009 roku Barbara Koś

Rita Gombrowicz( w środku) gościła w Muzeum Witolda Gombrowicza podczas otwarcia placówki w 2009 roku
(fot. Barbara Koś)

Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, będzie w październiku gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli podczas sympozjum poświęconego postaci wybitnego prozaika. To nie jedyna osoba z którą w nowym sezonie artystycznym warto będzie się spotkać we Wsoli.

Na Panel Gombrowiczowski pod patronatem i z uczestnictwem Rity Gombrowicz muzeum zaprosi miłośników literatury 7 i 8 października.

7 października odbędzie się konferencja tłumaczy, której przewodniczyć ma Anders Bodegård. Uczestnikami jej będą: Bożena Zaboklicka, Olaf Kuhl, Lajos Palfalv i Danuta Borchardt, córka Olgierda Borchardta, autora "Znaczy kapitan". Zamieszkała w USA Danuta Borchardt jest lekarzem psychiatrą a także znanym i nagradzanym tłumaczem dzieł Gombrowicza na język angielski. Uczestnicy panelu mówić będą o swoich doświadczeniach w tłumaczeniu i promocji dzieł Gombrowicza.

Natomiast 8 października odbędzie się debata o literaturach peryferyjnych i ich funkcjonowaniu w światowym życiu kulturalnym. W debacie udział wezmą uczestnicy konferencji.
- Będzie to wydarzenia otwarte dla publiczności - mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum .- Planujemy publikację pokonferencyjną, w której znajdzie się również zapis ubiegłorocznego Panelu Gombrowiczowskiego.

Przyjaciel Gombrowicza

Ważny dzień muzeum przeżyje muzeum już za kilkanaście dni.

We wtorek, 20 września, placówkę odwiedzi Kazimierz Głaz, 80 letni artysta malarz, przyjaciel Witolda Gombrowicza, autor książki "Gombrowicz w Vence".

Ten znany na Zachodzie artysta od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Toronto w Kanadzie.

Podczas pobytu w muzeum przekaże placówce swoje obrazy, które przez pewien czas wisiały w mieszkaniu Gombrowiczów w Vence.

- Muzeum zakupiło jeden obraz, pięć pozostałych to darowizna od Kazimierza Głaza - zaznacza Tomasz Tyczyński, podkreślając, że wartość podarowanych dzieł wynosi 100 tysięcy złotych.

To akurat tyle, ile wynosi przyznana muzeum na rok 2011 dotacja marszałkowska. Zakup obrazu był możliwy dzięki wsparciu sponsorów, których muzeum zdobywa coraz więcej.

Na spotkanie z artystą i na wernisaż jego malarstwa wstęp wolny.

Przyjedzie Olga Tokarczuk

4 października gościem muzeum będzie Olga Tokarczuk, znana polska pisarka. Wieczór poświęcony jej twórczości stanie się kolejnym spotkaniem cyklu "Prowincja Gombrowicz" i poprowadzi je Tomasz Tyczyński. Wstęp wolny.

Cykl "Prowincja Gombrowicz" to rozmowy z pisarzami, którzy żyjąc, pracując i tworząc poza geograficznym lub instytucjonalnym centrum, są ważnymi postaciami polskiego życia literackiego i intelektualnego. W ramach "Prowincji Gombrowicz" czytelnicy spotkali się już z Ingą Iwasiów, Stefanem Chwinem i Andrzejem Stasiukiem. Na przełomie listopada i grudnia muzeum zaprosi na koncert Magdy Umer. Artystka wystąpi w towarzystwie zespołu i wykona utwory ze swojej najnowszej płyty: "Noce i sny".

- Pozostałe spotkania literacko- muzyczne ustalamy i będą to na pewno osoby warte wysłuchania - zapewnia Tomasz Tyczyński.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odwiedziło już w tym roku blisko 4 tysiące osób.
Zainteresowaniem cieszy się nie tylko stała ekspozycja poświęcona pisarzowi ale także spotkania literacko muzyczne proponowane przez placówkę. W nowym sezonie będzie tych spotkań jeszcze więcej.

Problemem muzeum jest brak sali, w której odbywać się by się mogły wystawy czasowe. Ale to już tylko kwestia czasu. Gotowy jest już projekt na budowę nowego obiektu które pomieści między innymi sale konferencyjną oraz ekspozycyjną. Inwestycja powstanie w przyszłym roku.

Kazimierz Głaz, malarz, prozaik i plakacista jest twórcą kierunku w malarstwie nazywanego sensybilizmem - w jego obrazach pojawiają się figury geometryczne o symbolicznym znaczeniu. Malarz urodził się na Podkarpaciu, w roku 1931, od roku 1968 mieszka w Kanadzie. Studiował malarstwo monumentalne na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu , gdzie uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem profesora Stanisława Dawskiego. Reprezentował Polskę na IV Międzynarodowym Biennale w Paryżu, gdzie otrzymał nagrodę Marca Chagalla. Odtąd prace jego brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zespołowych, między innymi we Francji, Szwajcarii i Kanadzie, a także w Polsce oraz znalazły się w wielu polskich i zagranicznych muzeach: Paryżu, Brukseli, Dreźnie, Nowym Jorku, Tokio, Sao Paulo, Watykanie, Ottawie i Toronto. W latach 1966 - 1968 dzięki Fundacji im. Michaela Karolyi przebywał w Vence i tam właśnie zaprzyjaźnił się z Gombrowiczem, o którym napisał pełne sympatii i życzliwości wspomnienia

Muzeum Witolda Gombrowicza w liczbach:

W roku 2010 muzeum odwiedziło blisko 4500 osób. W tym roku do chwili obecnej w muzeum było już niemal 4000 gości.

W 2011 roku Muzeum Gombrowicza otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego dotację na działalność w kwocie 100 tysięcy złotych. Placówka pozyskała też dodatkowe fundusze od firm, organizacji i osób prywatnych w kwocie ponad 160 tysięcy złotych. Wsparcie niefinansowe to blisko 30 tysięcy złotych.

Na zakup muzealiów, wydruki itp. pozyskano 53 tysiące złotych.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem "Razem dla Radomki" zrealizowano projekt "Nieakademicka Szkoła Twórczego Pisania" (dofinansowanie 48 tysięcy złotych ) a projekt "Prowincja Gombrowicz" otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 10 tysięcy złotych.

Ekspozycję poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi obejrzało w tym roku już ponad 4 tysiące osób
Ekspozycję poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi obejrzało w tym roku już ponad 4 tysiące osób Barbara Koś

Ekspozycję poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi obejrzało w tym roku już ponad 4 tysiące osób
(fot. Barbara Koś)

Muzuem Witolda Gombrowicza zyskuje coraz więcej przyjaciół i - sponsorów
Muzuem Witolda Gombrowicza zyskuje coraz więcej przyjaciół i - sponsorów Barbara Koś

Muzuem Witolda Gombrowicza zyskuje coraz więcej przyjaciół i - sponsorów
(fot. Barbara Koś)

Tomasz Tyczyński zapowiada budowę nowego obektu który pomieści, między innymi, salę wystaw czasowych
Tomasz Tyczyński zapowiada budowę nowego obektu który pomieści, między innymi, salę wystaw czasowych Barbara Koś

Tomasz Tyczyński zapowiada budowę nowego obektu który pomieści, między innymi, salę wystaw czasowych
(fot. Barbara Koś)

Zapowiadany gośc muzeum, malarz Kazimierz Głaz, był przyjacielem Witolda Gombrowicza
Zapowiadany gośc muzeum, malarz Kazimierz Głaz, był przyjacielem Witolda Gombrowicza internet

Zapowiadany gośc muzeum, malarz Kazimierz Głaz, był przyjacielem Witolda Gombrowicza
(fot. internet)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie