Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa S12 w regionie radomskim. Ponad cztery tysiące opinii w sprawie trasy ekspresowej

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Mieszkańcy wielu gmin regionu radomskiego z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w konsultacjach w sprawie trasy S12.
Mieszkańcy wielu gmin regionu radomskiego z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w konsultacjach w sprawie trasy S12. Joanna Gołąbek
Ponad cztery tysiące wniosków wpłynęło do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie trasy S12. Niebawem poznamy wariant preferowany.

W sprawie planowanej trasy ekspresowej S12 odbyły się trzy tury spotkań informacyjnych. Mieszkańcy zainteresowanych miejscowości zadawali często wiele pytań projektantom drogi, aby poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Ostatnia tura zakończyła się w połowie listopada ubiegłego roku.

Duże zainteresowanie konsultacjami

Po każdej turze spotkań, i po zaproponowanych wariantach przez projektantów, mieszkańcy mogli przysyłać swoje opinie i wnioski na temat ewentualnych zmian czy poprawek w trasie. Jeśli chodzi o odcinek zachodni trasy, który ma biec od granicy z województwem łódzkim do Radomia, po trzeciej turze spotkań informacyjnych otrzymano około 160 opinii i wniosków. Łącznie natomiast po trzech turach wpłynęło około 400 takich wniosków. Znacznie większe emocje wzbudza kolejny odcinek. Ma on biec z Radomia do Puław. Po trzeciej turze spotkań informacyjnych wpłynęło około 1250 opinii i wniosków. Po trzech turach ta liczba wzrosła do około czterech tysięcy. Te poprawki, które były możliwe do wprowadzenia, projektanci uwzględnili.

Wybiorą wariant preferowany

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złoży wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej. Tuż po tym projektanci przeprowadzą analizę przysłanych wniosków i wybiorą wariant preferowany. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie spotkania Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze, gdzie będą zaprezentowane wszystkie warianty trasy oraz wskazany preferowany. - W spotkaniach będą mogli uczestniczyć przedstawiciele zainteresowanych gmin, którzy będą mogli zgłaszać swoje wnioski. Następnie Generalny Dyrektor zatwierdzi wariant preferowany, a kolejny krok to złożenie wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o uzyskanie decyzji środowiskowej - mówiła Małgorzata Tarnowska.

Regionalna Dyrekcja przeprowadzi postępowanie administracyjne, podczas którego powinny odbyć się konsultacje społeczne.

Cztery warianty

Dla trasy ekspresowej do tej pory zostało przedstawionych kilka wariantów. Wariant B - brązowy - funkcjonował orientacyjnie w tym przebiegu już od poprzedniej próby ustalenia trasy S12 w latach 2007-2009 i został pokazany na I spotkaniu informacyjnym jako pomarańczowy, który w rejonie Huty Mazowszańskiej rozplatał się na 3 warianty (niebieski, zielony i pomarańczowy). Wariant C - błękitny (południowy) - został wprowadzony na wniosek mieszkańców Kowali po pierwszych spotkaniach i pokazany na II spotkaniu. Wariant A - różowy – wypracowany przez GDDKiA po spotkaniach z gminą Kowala, Skaryszew, Gózd i Radom jako najlepiej łączący interesy tych gmin i również zaprezentowany na II spotkaniu. Wariant łącznik AB – szary - podwariant wprowadzony po I turze spotkań, w celu uzyskania pełnej analizy wielowariantowej na terenie Kowali. Warianty budzą dużo wątpliwości, mieszkańcy gmin zorganizowali w przeszłości kilka ulicznych protestów.

Wielka inwestycja

Trasa S12 to bardzo ważna droga, o której mówi się od bardzo dawna. Łączy trzy województwa, w regionie radomskim będzie przechodzić przez powiat radomski, zwoleński, przysuski i częściowo szydło-wiecki. S12 jest projektowana na odcinku od węzła Radom Południe (gdzie połączy się z budowaną właśnie trasą S7) do węzła Bronowice przy obwodnicy Puław (gdzie dołączy do istniejącej już drogi S12 w kierunku Lublina i granicy wschodniej). Firmy Safege i Schuessler Plan zajmą się projektowaniem 66-kilometrowego odcinka wschodniego, od węzła Bronowice przy obwodnicy Puław do Radomia (koszt prac to 5,7 miliona złotych).
Z kolei konsorcjum firm Multiconsult i Enviro projektuje odcinek zachodni (od granicy z województwem łódzkim, poprzez powiat przysuski i radomski do Radomia). Koszt tych prac szacuje się na około 4,9 miliona złotych. W optymistycznej wersji szacuje się, że wybudowanie ekspresówki ma być zakończone w 2024-25 roku.

MiG w Explosion. Zespół dał czadu - zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zagraniczne marki po polsku. Znane produkty w polskiej wersji

Zakupy w Internecie. Oczekiwania a okrutna rzeczywistość

Quiz. Co Ty wiesz o Radomiu? Sprawdź się!

Studniówkowe przesądy. Sprawdź, co zrobić, by dobrze zdać maturę!

Budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?

Rejestr pedofilów i gwałcicieli w regionie STYCZEŃ 2019 Nazwiska Zdjęcia

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE – CZĘŚĆ I]

Oni są poszukiwani przez policję STYCZEŃ 2019 [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]

Zobacz też: FLESZ – taśmy Kaczyńskiego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie