Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy religie w starym Radomiu – nowa wystawa w Archiwum Państwowym

Barbara Koś
Od lewej- Ewelina Majsterek i Dorota Kitlas, autorki wystawy,którą otwiera dyrektor Archiwum, Kazimierz Jaroszek.
Od lewej- Ewelina Majsterek i Dorota Kitlas, autorki wystawy,którą otwiera dyrektor Archiwum, Kazimierz Jaroszek. Barbara Koś
„Radom trzech wyznań. Historia miasta od zaborów do wybuchu II wojny światowej” to wystawa, którą otwarto w piątek w sali wystawowej Archiwum Państwowego przy ulicy Wernera 7.

- Wystawa jest efektem naszych wspólnych rozważań związanych z 500–tną rocznicą Reformacji – mówił podczas otwarcia ekspozycji Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego. – Samej reformacji nie bylibyśmy w stanie pokazać - po prostu nie mamy materiałów jej dotyczących w Archiwum. Pokazujemy więc historię innych niż rzymsko – katolickie wyznań. W Radomiu w okresie od zaborów aż do okresu międzywojennego to pierwsze wyznanie było najliczniejsze. Ale mieszkali tu także ludzie o wyznaniach innych. I oni również tworzyli historię naszego miasta. Chcieliśmy więc pokazać Radom poprzez materiały dotyczące konkretnych wydarzeń i konkretnych osób wyznania ewangelickiego, mojżeszowego i prawosławnego.

O wystawie mówiły jej autorki: Ewelina Majsterek i Dorota Kitlas. Wystawa pokazuje ślady obecności i działalności radomian trzech wyznań utrwalonych w źródłach historycznych, znajdujących się w zasobach Archiwum Państwowego. To, na przykład, bogata korespondencja władz gubernialnych i miejskich, akty metrykalne dla poszczególnych wyznań, materiały kartograficzne, druki ulotne i dokumenty osobowe.

Panie wykorzystały również zdjęcia znajdujące się w zasobie Archiwum, a dla wzbogacenia wystawy zostały wykonane współczesne fotografie miejsc związanych z tradycją „trzech wyznań”. Zaakcentowany jest wpływ ludzi innej wiary na rozwój społeczno-religijny miasta. Wydarzeniem zamykającym wystawę jest wybuch II wojny światowej kończący pewną epokę.

- Ważne jest to, że te istniejące poza przodującą religią katolicką w mieście inne wyznania ubarwiały jego historię, wpływały na los i codzienność mieszkańców- mówiły Ewelina Majsterek i Dorota Kitlas.

Wystawa jak podkreśliły autorki, skierowana jest do wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta, jego życiem społecznym i religijnym.

- Szczególnie pragniemy zainteresować tą tematyką młodzież, ludzi pasjonujących się historią naszego regionu a także każdego mieszkańca Radomia- zapraszały na wystawę panie.

Wystawa podzielona jest na cztery części. Pierwsze trzy odpowiadają tytułem każdemu z przedstawionych w niej wyznań. Czwarty fragment poświęcony jest radomianom wyznania ewangelickiego, mojżeszowego i prawosławnego i dotyczy współżycia w mieście wyznawców tych różnych religii.

Podobny układ rozdziałów zawiera bardzo starannie wydany katalog wystawy, który z uwagi na rys historyczny i fotografie zamieszczone na wystawie staje się cennym dokumentem, który może być dodatkową lekcją historii Radomia.

Zobacz też: Żywa biblioteka w radomskiej Elektrowni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie