Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie ptaki Stefana Ślażyńskiego - ciekawa wystawa w skansenie

/bk/
Stefan Ślażyński rzeźbił przede wszystkim ptaki – mówi Aleksandra Głogowska, przewodnik muzealny
Stefan Ślażyński rzeźbił przede wszystkim ptaki – mówi Aleksandra Głogowska, przewodnik muzealny Barbara Koś
Rzeźbił przede wszystkim ptaki ale także ludzi i świętych. "Święty Franciszek Puszczy Kozienickiej. Życie i twórczość Stefana Ślażyńskiego" to tytuł wystawy jaką oglądać można w spichlerzu z Wilkowa Muzeum Wsi Radomskiej.
-Na wystawie oglądać można także inne piękne rzeźby Stefana Ślażyńskiego – pokazuje Aleksandra Głogowska, przewodnik muzealny
-Na wystawie oglądać można także inne piękne rzeźby Stefana Ślażyńskiego – pokazuje Aleksandra Głogowska, przewodnik muzealny
Barbara Koś

-Na wystawie oglądać można także inne piękne rzeźby Stefana Ślażyńskiego - pokazuje Aleksandra Głogowska, przewodnik muzealny

(fot. Barbara Koś)

Ekspozycja zawiera przekrój dorobku artystycznego Stefana Ślażynskiego, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy okręgu kozienickiego.

- Stefan Ślażyński był wyjątkową indywidualnością twórczą w dziedzinie rzeźby ludowej - mówi Aleksandra Żytnicka, komisarz wystawy.

Zamiłowanie Stefana Ślażyńskiego do rzeźbienia w drewnie sięga najmłodszych lat. Już w dzieciństwie "strugał za krowami". Osobą, która rozbudziła w nim tę pasję był rzeźbiący w kamieniu wujek Stanisław Wójcik z Płocka.

Przełomowym momentem w działalności twórczej było spotkanie ze słynnym rzeźbiarzem ze Świerży Górnych Leonem Kudłą. Będący u schyłku swojego życia mistrz dłuta zwrócił się do niego z prośbą o wyrzeźbienie figury Chrystusa Króla.

Od tej pory Stefan Ślażyński pomagał Kudle, tracącemu powoli czucie w rękach, najlepszemu twórcy tamtych lat. Wiele lat po śmierci Kudły w 1964 roku zwrócił na niego uwagę kolejny rzeźbiarz ośrodka kozienickiego, Grzegorz Szewczyk.

Wystawa ukazuje całą działalność artystyczną Stefana Ślażyńskiego dzielącą się na dwa okresy.

Pierwszy z nich datuje się od dzieciństwa, czyli od pierwszych prób rzeźbiarskich, do momentu "odkrycia go" przez etnografów podczas badań terenowych w 1977 roku. Motywem przewodnim jego prac były ptaki i zwierzęta zamieszkujące Puszczę Kozienicką, na której skraju mieszkał.

Drugi, zupełnie nowy etap w twórczości Stefana Ślażyńskiego rozpoczął się wraz z otwarciem wystawy jego prac w Powiatowym Domu Kultury w Kozienicach w 1978 roku. Zaprezentowane przez niego rzeźby ptaków i "Chrystusa z otwartym sercem" spotkały się z wielkim uznaniem.

Od tego momentu postać rzeźbiarza przestała być anonimowa stając się ośrodkiem zainteresowania etnografów, znawców i miłośników sztuki ludowej. Określany jest jednak przede wszystkim jako "rzeźbiarz ptaków".

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej, które jest w posiadaniu większości prac artysty oraz Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze.

Uzupełnieniem wystawy są fotografie oraz wybrane dokumenty dotyczące twórcy. Ekspozycja będzie czynna w spichlerzu z Wilkowa do końca 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie