MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybrano nowy Zarząd Województwa Mazowieckiego. Znamy marszałka, wicemarszałków oraz członków. Poznajcie ich

Patryk Chruślak
Patryk Chruślak
W poniedziałek, 10 czerwca wybrano nowego marszałka województwa, wicemarszałków oraz członków nowego zarządu. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach kto wszedł w skład nowego zarządu.
W poniedziałek, 10 czerwca wybrano nowego marszałka województwa, wicemarszałków oraz członków nowego zarządu. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach kto wszedł w skład nowego zarządu.
W poniedziałek, 10 czerwca podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego kadencji 2024-2029 wybrano nowego marszałka województwa, wicemarszałków oraz członków nowego zarządu. Radni na podjęcie decyzji potrzebowali ponad miesiąc. Zobaczcie, jakiego wyboru dokonali radni i kto będzie piastował ważne funkcję w trakcie trwania kolejnej kadencji Sejmiku.

Nowy marszałek o zarząd województwa wybrany. Na czele po raz kolejny Adam Struzik

Poniedziałkowe obrady były kontynuacją posiedzenia z 24 maja, które zostały odroczone podobnie jak trzy poprzednie. Tym razem radnym udało się przeprowadzić głosowanie, a podczas niego na urząd nowego marszałka województwa mazowieckiego wybrano ponownie Adama Struzika. Był to jedyny kandydat zgłoszony przez radnych.

W tajnym głosowaniu radni wybrali Adama Struzika na kolejną kadencję. Uprawnionych do udziału w głosowaniu w związku z wyborem marszałka województwa mazowieckiego jest 51 radnych. Łącznie w trakcie głosowania pobrano 49 kart, a oddano 48 ważnych głosów. Za kandydaturą Struzika było 33 radnych, jedna osoba była przeciw, a 14 radnych wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że zwłoka dotycząca wyboru zarówno marszałka, jak i zarządu Sejmiku Województwa Mazowieckiego związana była z zakulisowymi negocjacjami pomiędzy Trzecią Drogą - koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 a Koalicją Obywatelską. Adam Struzik, z Polskiego Stronnictwa Ludowego dotychczasowy marszałek, przed wyborami był "pewniakiem" na ponowny wybór na to stanowisko. Osiągnął też fantastyczny wynik w wyborach - 74 814 głosów, najwięcej w województwie. Jednak wynik samej Trzeciej Drogi nie był tak dobry, bowiem to zaledwie osiem mandatów. Karty w głównej mierze rozdaje w tej kadencji Koalicja Obywatelska z dwudziestoma mandatami. Jak widać, udało się mimo wszystko dojść do porozumienia, choć zajęło to ponad miesiąc. Adam Struzik nieprzerwanie pełni funkcję marszałka województwa mazowieckiego od 2001 roku.

Nowy Zarząd Województwa Mazowieckiego

W trakcie poniedziałkowych obrad wybrano także pełny skład zarządu. czyli nowych wicemarszałków oraz członków zarządu, którzy będą pełnić swoje stanowiska w latach 2024-2029. Kto będzie piastował wspomniane funkcje?

W głosowaniu tajnym wicemarszałkami wybrani zostali:

  • Wiesław Raboszuk (klub radnych Koalicja Obywatelska)
  • Rafał Rajkowski (klub radnych Koalicja Obywatelska)

W głosowaniu tajnym członkami zarządu województwa wybrani zostali:

  • Anna Katarzyna Brzezińska (klub radnych Koalicja Obywatelska)
  • Janina Ewa Orzełowska (klub radnych Trzecia Droga – Polskie Stronnictwo Ludowe)

Zobaczcie kim jest nowy marszałek, wicemarszałkowie oraz członkowie zarządu województwa:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie