Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami fascynujące spotkanie z historią 72 pułku piechoty

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Tym razem Sebastian Piątkowski przedstawiał dzieje 72 pułku piechoty.
Tym razem Sebastian Piątkowski przedstawiał dzieje 72 pułku piechoty. Piotr Kutkowski
Dramatyczne losy stacjonującego przed II wojną światową w Radomiu 72 Pułku Piechoty imienia Dionizego Czchowskiego przedstawił we wtorek doktor Sebastian Piątkowski, historyk z radomskiej delegatury IPN.

Uczestnicy spotkania z nim mogli też zobaczyć nakręcony w 1940 roku przez Niemców propagandowy film "Feldzug in Polen" prezentujący niemiecką kampanię wojenną w Polsce we wrześniu 1939 roku.

To było już trzecie spotkanie w filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu na ulicy Kusocińskiego 13 z Sebastianem Piątkowskim i jak zwykle salę szczelnie wypełnili słuchacze. Tym razem mogli się oni dowiedzieć o historii 72 Pułku Piechoty imienia Dionizego Czchowskiego, który od 1922 do 1939 roku stacjonował w koszarach na ulicy Struga w Radomiu.

- Obecność tak dużej jednostki w mieście i jej kadry miała ogromny wpływ na życie Radomia - mówił historyk.
Słuchacze dowiedzieli się między innymi, że oficerowie sami się opodatkowali i jeden procent swoich poborów przeznaczali na potrzeby bezrobotnych. Temu też celowi służyły dochody z bali charytatywnych.
Na wojnę z Niemcami wyruszyło z Radomia 3 tysiące 100 żołnierzy, podczas walk we wrześniu 1939 roku zginęło 420 żołnierzy i 9 oficerów. Były też ofiary zbrodni katyńskiej, w tym Jakub Wajda, ojciec reżysera Andrzeja Wajdy.

W czasie okupacji pułk funkcjonował w strukturach podziemnego wojska. Pamiątką po nim jest między innymi znajdujący się w zasobach Muzeum Wojska Polskiego, zniszczony sztandar, którego niezwykłe losy - jak zauważył prelegent - zasługują na oddzielną uwagę. Pamiątką są również towarzyszące wykładowi zdjęcia użyczone Sebastianowi Piątkowskiemu przez Komendę Hufca ZHP w Radomiu i Liceum Ogólnokształcącego imienia Dionizego Czachowskiego.
W drugiej części spotkania historyk zaprezentował, opatrując go swoim komentarzem niemiecki film propagandowy z 1940 roku o kampanii we wrześniu 1939 roku. Agresję hitlerowskich wojsk przedstawiono w nim jako …działania prewencyjne wynikające z agresywnych planów Polski, Francji i Wielkiej Brytanii.

Ciekawostką jest, że Radom pojawia się w filmie jako miasto, wokół których rozegrana została jedna z kluczowych bitew, a obrazującą to mapę ogląda w nim Adolf Hitler.

Po filmie były jeszcze pytania i odpowiedzi oraz zapowiedź Sebastiana Piątkowskiego, że na kolejnym spotkaniu w kwietniu opowie o mieszkańcach Radomia, ofiarach zbrodni katyńskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie