Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

159. rocznica Bitwy pod Małogoszczem - trzeci dzień obchodów. Turniej szachowy, złaz turystyczny i msza święta w intencji pokoju

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
159. rocznica Bitwy pod Małogoszczem - trzeci dzień obchodów, Turniej szachowy, złaz turystyczny i msza święta w intencji pokoju.
159. rocznica Bitwy pod Małogoszczem - trzeci dzień obchodów, Turniej szachowy, złaz turystyczny i msza święta w intencji pokoju. Aleksandra Boruch/Paweł Krzysztofik
Obchody 159. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem dobiegły końca. W niedzielę, 27 lutego odbyły się ostatnie, oficjalne uroczystości rocznicowe. Od rana w Domu Kultury w Małogoszczu ponad 100 uczestników brało udział w turnieju szachowym. O godzinie 11.30 na małogoskim rynku rozpoczął się apel, a zaraz potem wszyscy zebrani przeszli na mszę świętą w intencji pokoju na świecie oraz w intencji poległych powstańców. Było wiele gestów solidarności i wsparcia z narodem ukraińskim.

159. rocznica Bitwy pod Małogoszczem - oficjalne obchody

24 lutego 1863 roku odbyła się jedna z największych i najkrwawszych bitew powstania styczniowego - Bitwa pod Małogoszczem.

W tym roku przypadła 159. rocznica potyczki.

W niedzielę, 27 lutego na Placu Tadeusza Kościuszki spotkali się liczni mieszkańcy, przedstawiciele władz, grupy rekonstrukcyjne, młodzież szkolna, orkiestra, a także uczestnicy 14. Małogoskiego Złazu Historycznego.

Tegoroczne obchody mają wymiar szczególny. Odbywają się w czasie, kiedy nasz sąsiad - Ukraina musi walczyć o swoją wolność.

Przedstawiciele władzy podczas swoich przemówień, zgodnie podkreślali, że najwyższą wartością jest wolność ojczyzny i jej obrona. Taką postawę 159. lat temu przyjmowali polscy powstańcy, którzy podobnie jak dziś Ukraińcy, walczyli z wrogiem oddając życie za wolność ojczyzny.

Ksiądz proboszcz Henryk Makuła w swojej homilii zwrócił uwagę na postać niezwykle odważnej kobiety powstania - Henryki Pustowójtówny, która dbała o to, by duch walki nie umarł w powstańcach. Była odważna, silna i waleczna.

Po mszy świętej, na cmentarzu parafialnym na wzgórzu Babinek odbył się apel poległych. Na nim znajduje się mogiła zbiorowa poległych 24 lutego, 175 powstańców z oddziałów generała Mariana Langiewicza i pułkownika Antoniego Jeziorańskiego oraz mogiła indywidualna oficera powstańczego kapitana Stanisława Jaszowskiego – dowódcy jazdy w oddziale pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. W sąsiedztwie mogiły powstańców z 24 lutego, pochowani są również walczący w II Bitwie pod Małogoszczem 16 września 1863 roku.

Na grobach powstańców przedstawiciele władz, różnych instytucji oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów zapalili znicze i oddali im hołd.

Grupy rekonstrukcyjne oddały salwę honorową, a ksiądz kanonik Jerzy Korona poprowadził modlitwę.

Na koniec, wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do Ostoi Dworskiej w Leśnicy na gorącą strawę i oficjalne zakończenie obchodów oraz 14. Małogoskiego Złazu Historycznego.

W międzyczasie, od godziny 9 w Domu Kultury w Małogoszczu odbywał się Turniej Szachowy w rocznicę Bitwy pod Małogoszczem 1863 roku, w którym wzięło udział ponad 100 uczestników.

Zobaczcie zdjęcia z ostatniego dnia obchodów 159. rocznicy Bitwy pod Małogoszczem oraz relację z dnia poprzedniego:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie